„Megéledő sírfeliratok a tatai zsidó temetőben"

2024. November 26. / 11:13


„Megéledő sírfeliratok a tatai zsidó temetőben"

A tatai zsidó temetőben elvégzett adatfeltáró kutatás legfrissebb eredményeit tartalmazza a „Lelked legyen bekötve az élet kötésébe – Megéledő sírfeliratok a tatai zsidó temetőben” című tanulmánykötet, amelynek bemutatója tegnap volt a Magyary Zoltán Tudásközpontban. A nyolc tanulmányt tartalmazó kötet a Kuny Domokos Múzeum kiadásában jelent meg Bányai Viktória és Dávidházi Péter szerkesztésében.

A kötet annak a 2022 őszén megrendezett konferenciának az előadásai alapján született, melyen többek között a tatai zsidó temető XVIII. századi síremlékeiről, a zsidó síremlékművészet XX. századi felfedezéséről, a tatai temető sírfeliratainak jellemzőiről és a Fischer-család sírjairól hangzottak el előadások.

468504449_953622890131254_1375921755626336149_n.jpgFotók: Tata.hu

A könyvben tanulmányt jegyző nyolc szerző a tatai zsidóság történetével összefüggő kutatásaik legfrissebb eredményeit tárja az érdeklődők elé, melyeknek kulcsforrása és ösztönzője a helyi zsidó temetőben a közelmúltban megtörtént adatfeltáró kutatás volt. A tatai zsidó temető hazánk egyik legrégebbi, máig is működő, a 18. század közepén alapított sírkertje.  A magyarországi zsidó temetők közül itt található a legtöbb 18. században keletkezett síremlék. A tatai zsidó temető és 18.–20. századi sírköveinek tudományos vizsgálata című, a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány (MAZSÖK) pályázati támogatásával lezajlott projekt a temető és annak síremlékei vallás-, hely-, művelődés-, társadalom- és művészettörténeti értékeinek tudományos igényű feltárására, megörökítésére és közzétételére vállalkozott, szakértők bevonásával. 

A kutatás tervezése 2021-ben kezdődött, amikor a Goldberger Alapítvány felvette a kapcsolatot a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvánnyal, egyeztettek az önkormányzattal is, s a város felvállalta a projekt koordinálását. 2021 végén létrejött egy 4 fős szakmai munkacsoport Dr. Balogh István, Simonik Péter, Mislovics Erzsébet és Kerti Katalin közreműködésével, 2022-ben benyújtották a pályázatot, támogatást nyertek, s így megkezdődhetett a munka. A kutatás végeredményeként 88 féle adatot rögzítettek 1841 emberről, s miközben készült a sírkövek adattára és katasztere, 2022-ben ehhez a témához kapcsolódva szerveződött konferencia számos tudományterület képviselőinek közreműködésével Tata Város Önkormányzata, a Goldberger Alapítvány és a TK Kisebbségkutató Intézet támogatásával a Piarista Rendházban.

Forrás: Tata.hu

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
„Ábrám lement Egyiptomba, hogy ott tartózkodjék…”
Kultúra
Bécsi randevú Budapesten
2024. December 02. / 11:34

Bécsi randevú Budapesten

Megemlékezések
A nemzeti emlékezet munkása: Radnainé dr. Fogarasi Katalin emléke