A képző- és iparművészek körében „a művészet kommandósainak" nevezett alkalmazott grafikusokról, ezen belül a két világháború közötti híres magyar zsidó művészekről lesz szó az Egri Zsidó Szabadegyetem ma délutáni előadásán. Az előadó Hont Jázmin művészettörténész.
A képző- és iparművészeti tevékenységen belül alkalmazott grafikusnak a reklámgrafikusokat és/vagy a tervezőgrafikusokat nevezik, a műfaknak Magyarországon is jelentős történeti múltja van. A kölönböző plakátok, meghívók, oklevelek, könyvborítók és könyvillisztrációk, karikatúrák, vizuális arculati elemek (logotípiák) és más alkalmazott grafikai eljárárás készítése már a XIX. század közepén elterjedt nálunk. A Wikipédia vonatkozó szócikke szerint a művészek a műfaj képviselőit a „művészet kommandósainak" nevezték.
Az Egri Zsidó Szabadegyetem mai előadásán Hont Jázmin művészettörténész azokról a híres magyar zsidó művészekről tart előadást, akik az alkalmazott grafika műfajában is jelentőset alkottak a XX. század első felében, a két világháború között.
A rendezvény az Érseki Irodaház földszinti előadótermében lesz (pontos cím: Deák Ferenc út 49. szám).
Címlapkép: Gönczi Gebhardt Tibor (1912-1994) alkotása