Címkék

Kultúra

Hírek, lapszemle / 2025. Január 06. / 11:10

Adrien Brody: Ez a film nagyon emlékeztet anyám és az őseim útjára

A brutalista című filmben nyújtott alakításáért a magyar származású Adrien Brody nyerte a legjobb férfi színész díját a 82. Golden Globe-gálán, amelyen Brody azt mondta: „ez a történet nagyon emlékeztet anyám és az őseim útjára, akik a háború elől menekültek el, és jöttek ebbe a nagyszerű országba". A film egy holokauszt-túlélő magyar építész és felesége életéről szól. A mű társproducere Petrányi Viktória volt.

Kultúra / 2024. December 16. / 11:50

Saját padot kap André Kertész a Magyar Nemzeti Múzeum kertjében

Az André Kertész 130 emlékév alkalmából padot avatnak a a világhírű André Kertész (1894-1985) tiszteletére, aki az első fotóművész volt, akinek önálló kiállítása nyílt egy avantgarde galériában. Az ünnepélyes esemény december 18-án, szerdán délelőtt 10 órakor kezdődik a Múzueumkertben. Beszédet mond dr. Zsigmond Gábor főigazgató, Matthieu Berton, a Francia Intézet igazgatója és Fisli Éva, a Történeti Fényképtár vezetője.

Élet + forma / 2024. December 12. / 16:41

Mazsihisz podcast: Koncert, színház, film és zsidóság

Bíró Eszter színész, énekművész már több mint egy éve a Mazsihisz művészeti vezetőjeként is tevékenykedik. Ezek a feladatok nem válnak el egymástól, hiszen ő már gyerekkorában nagyapai örökségként megkapta zsidó identitását, ami eddigi, már több mint harminc éve tartó művészi életét is erősen áthatja.

Kultúra / 2024. December 10. / 09:15

Ahasvérus – Zsidó történetek az ókortól napjainkig

Megtaláltuk Salamon templomát, de titkoljuk? Hogyan trükközgettek a bibliai nők? Miért nem szereti a Talmud a hanukát? Zsidó volt-e Kolumbusz Kristóf? Mikor harangoztak a Dohány-zsinagógában? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre keres választ Szunyogh Szabolcs: Ahasvérus – Zsidó történetek az ókortól című, új könyve, amelynek bemutatója december 12-én, ezen a héten csütörtökön este 6-kor kezdődik az Erzsébetvárosi Zsidó Történeti tárban, a Csányi 5-ben.

Kultúra / 2024. December 09. / 13:04

Tompa Andrea író Veiszer Alinda holnapi vendége az OR-ZSE-n

Az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem (OR-ZSE) Könyvtára sorozatában Veiszer Alinda újságíró beszélget egy-egy kortárs magyar íróval. A rendezvény-sorozat következő vendége Tompa Andrea, a beszélgetés december 10-én, azaz holnap este 6 órakor kezdődik az OR-ZSE dísztermében. A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött!

Kultúra / 2024. November 19. / 13:47

Dámák Diadala - Sorsfordító nők a magyar történelemben

A kiállítás a kiemelkedő műalkotások révén a nőalakok jelentős szerepének, a szerepük mögötti történeteiknek bemutatásával nemcsak a jelen kor kommunikációs „éhségvágyát” kívánja felébreszteni, hanem szeretné megnyitni a közös eszmék és a fantázia világát is a múlt, a jelen és a jövő horizontján.

Kultúra / 2024. November 12. / 13:02

A „lehetséges lehetetlenségek” művésze: nagyszabású Chagall-tárlat Bécsben

Marc Chagall (1887-1985) ortodox haszid zsidó munkáscsaládban született, s egy kis fehéroroszországi településen, Vityebszkben nevelkedett. Az ott szerzett élményei egész életében hatással voltak művészetére, amelynek átfogó keresztmetszetét adja most a bécsi Albertina Múzeum időszaki tárlata.

Kultúra / 2024. November 12. / 12:19

Lajtai Péter hidegrázós tárlata, avagy lelkünk rétegei múltunk testén

„Mozdulat-performance”. Ezt ígérte a meghívó, amely Lajtai Péter képzőművész Hol a határ? című kiállításának megnyitójára invitált minket a Csányi5-be. S olyan performance-ban volt részünk, amitől az embert kirázta a hideg: a művész ugyanis olyan ruhákat viselt, mint Auschwitzban a rabok, s előadásának lényege az volt, hogy milyen fokozatokkal képes megszabadulni az ember a ránehezedő rétegektől.

Közélet / 2024. November 04. / 10:19

Quo vadis – beszélgetés Gábor Györggyel a Pinceszínházban

– Mi Európa, mi a zsidó-keresztény hagyomány lényege, megmarad-e ez a hagyomány vagy sem, miért van művészet, miért vannak a humán tudományok, s miért szorulnak ki ezek napjainkban a perifériára? – többek között ezekről a kérdésekről beszél a Pinceszínházban dr. Gábor György, az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem (OR-ZSE) Doktori Iskolájának vezetője, tanszékvezető egyetemi tanár november 10-én, e héten vasárnap este 7-től.

Kultúra / 2024. Október 31. / 15:31

Mazsihisz podcast: Az LGT Szigetfesztiváltól a Kaddisig

A Mazsihisz podcast stúdiójában Födő Sándorral, Magyarország egyik vezető ütőhangszeres művészével és legsokoldalúbb zenészével Singer Dávid műsorvezető beszélgetett.

Zsidó világ / 2024. Szeptember 24. / 11:28

A könyvfesztiválra jelenik meg a Múlt és Jövő legújabb száma

– A háborúk (s különösen számunkra a zsidó létezést veszélyeztető háború) sok mindent tesznek zárójelbe, vagy helyeznek más kontextusba. Ezzel is foglalkozik a Múlt és Jövő legfrissebb száma, amely a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál kezdőnapjára jelenik meg. A lap szeptember 26-án egyenesen a nyomdából érkezik a folyóirat standjára: Millenáris, B épület 50-es stand) – adta hírül a lap közössége.

Kultúra / 2024. Szeptember 22. / 09:10

Ma 60 éve indult világhódító útjára a Hegedűs a háztetőn

A New York-i Broadway egyik színházában éppen hatvan éve, 1964. szeptember 22-én mutatták be a Hegedűs a háztetőn című musicalt, amelyet Sólem Aléchem: Tevje, a tejesember című novelláskötete alapján Jerry Bock zeneszerző, valamint Sheldon Harnick és Joseph Stein szövegíró alkalmazott színpadra. Sokat köszönhetünk ennek a darabnak, hiszen a musical az anatevkai zsidó közösséget lélekemelő, nagy szeretettel ábrázolja.