Majdnem zsidó: Gulyás Virág küldetése a zsidóság mellett

2024. Október 28. / 11:00


Majdnem zsidó: Gulyás Virág küldetése a zsidóság mellett

Az aish.com cikkeinek böngészése közben akadt meg a szemem egy magyar néven. Gulyás Virág neves közéleti előadó, nemzetközi zsidó ügyek szakértője és gondolkodó aktivista. Bár ő maga nem zsidó, karrierjét az antiszemitizmus elleni küzdelemnek és a zsidó jogok előmozdításának szentelte. Magyarország EU-elnöksége idején az Európai Unió diplomatájaként dolgozott az Európai Unióban, és a Touro College Emberi Jogi és Holokauszt Intézetén keresztül az ENSZ-ben is tevékenykedett. Kulcsfontosságú szerepet játszott a ma már ismert #EndJewHatred mozgalom elindításában.

„Az 1980-as években Magyarországon felnőve tabu volt zsidónak lenni. Ha valaki zsidó volt, egyszerűen nem beszélt róla.”

Bár az ország hivatalosan nem volt a Szovjetunió része, a hidegháború idején szovjet szatellitállamként ismerték. A világ számos országában élő zsidók ebben az időszakban nem gyakorolhatták szabadon a zsidóságukat, ez alól a magyar zsidók sem voltak kivételek.

Bár Gulyás Virág nem zsidó, mégis sok zsidóval volt körülvéve a balettiskolában, ahova járt.

„Csak utólag jöttem rá, hogy hány osztálytársam volt zsidó” – mondta az Aishnek. „Egyszerűen ez olyan dolog volt, amiről nem beszéltünk.”

A magyar társadalomban hallott sztereotípiákból merítve ekkoriban úgy gondolta, máris sokat tud a zsidókról.

„Megtanultam, hogy a zsidóknak nagy az orruk, csak egymásnak segítenek, mind gazdag” – emlékszik vissza. – „A mi társadalmunkban háromféle vicc volt: a szőke nőkről, a cigányokról és a zsidókról. Ma ezek közül egyik sem menne át a politikailag korrekt teszten”.

Almost-Jewish-Virag-Gulyas-Is-a-Staunch-Ally-of-the-Jewish-People-1240_x_698.jpgGulyás Virág. Kép: aish.com

Ugyanakkor Magyarországon a holokausztoktatás a tanterv része, így az iskolákban kötelező tanítani a vészkorszakról. Virág az osztályával ment el a holokausztmúzeumba, amely látogatás megrengette és felnyitotta a szemét.

Amikor Virág dolgozni kezdett, az EU diplomatája lett. Pénzügyi és gazdasági területen tevékenykedett, és mivel a munkája Brüsszelhez kötötte, itt ismerkedett meg egy zsidó férfival – akivel később életében először utazott el Izraelbe. Itt első kézből látta az igazságot az országról és a zsidó közösségről.

„Két hétig voltam ott, és az emberek megnyitották előttem az otthonaikat sábátkor, és úgy bántak velem, mintha mispacha, mintha családtag lennék”

Az izraeli férfival való kapcsolata véget ért, de az izraeli út csupán a kezdete volt valami újnak. 2017-ben elindította a Majdnem zsidó nevű blogját, ahol saját élményeiről beszélt, és kiállt a zsidó nép és állam mellett. Az emberek elkezdtek reagálni a blogbejegyzéseire, rengeteg e-mailt kapott.

„Elég alázatos voltam ahhoz, hogy megértsem, teljesen félreinformált voltam Izraellel kapcsolatban, és ez olyasmi, amin változtathatok”.

Innen Virág az Egyesült Államokba költözött, és a Touro College-ban szerzett mesterdiplomát zsidó tanulmányokból. Elkezdett zsidó szervezeteknek előadásokat tartani a munkájáról, és a Jewish National Fund-USA felvette, hogy vezesse a szóvivői irodájukat – ezt a feladatot látja el ma is.

Screenshot-2024-10-22-at-4.00.22 PM.jpgaish.com

Egy kérdés mindig is foglalkoztatta Virágot: Zsidó vagyok-e valójában? Talán, gondolta, van benne némi zsidó DNS, ami minden bizonnyal megmagyarázná a zsidó nép és Izrael iránti vonzalmát.

„Életem legrosszabb napja volt, amikor kiderült, hogy nincs zsidó DNS-em” – mondta nevetve. „Még egy magyarországi céget is felbéreltem, hogy állítsa össze a családfámat. De nem volt semmi.”

Október 7-e után átérezte a zsidó nép fájdalmát, és azóta is arra törekszik, hogy előadásain másoknak is felnyissa a szemét. Jelenleg a kaliforniai Bay Area, Colorado és New York között osztja meg az idejét, és mindenütt tapasztalja az antiszemitizmust.

A JNF-USA előadói irodájának vezetése mellett Virág aktív a közösségi médiában, Instagramján folyamatosan posztol napjaink problémáiról. A kitűzött posztjai mind arról szólnak, hogy miért támogatja a zsidó közösséget és Izraelt.

Tíz év aktivista tevékenység után – és most az október 7. utáni világban dolgozva – néha úgy érzi, szünetet kellene tartania. A cégek, amelyekkel dolgozik, megkövetelik, hogy a nap 24 órájában figyelje az antiszemita incidenseket.

A sok gyűlölet ellenére, amit lát, Virág úgy gondolja, hogy folytatnia kell. Elvégre ez az élete küldetése.

Az eredeti cikk az aish.com oldalon olvasható.

Fordította: Zucker-Kertész Lilla

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Kultúra
21 zsidós dolog a Jóbarátokról
2024. November 11. / 11:46

21 zsidós dolog a Jóbarátokról