Megkezdődött ma a Cionista Világszervezet (World Zionist Organization – WZO) nemzetközi nagygyűlése Jeruzsálemben, ahová szerte a világból érkeztek résztvevők, így jelen van a Mazsihisz delegációja is. Izgalmas, de sajnos szomorú beszélgetést hallhattunk délután arról, hogy a közösségi média különböző platformjain mennyire virulens a zsidóság elleni gyűlölködés és Izrael-ellenesség. Hogyan lehetne ezzel szembeszállni?
– Vannak politikusok, akik az újraválasztásukra gondolva nem képesek bizonyos dolgokat kimondani és egyes társadalmi csoportokkal szemben megnyilvánulni – így lehetne összefoglalni az ír Thomas Hand szavait, amelyek ma hangzottak el a Cionista Világszervezet nagygyűlése keretében tartott beszélgetésen Jeruzsálemben.
A WZO nagyrendezvényén jelen van dr. Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke, Hersch Tamás, a Mazsihisz vezetőségi tagja és Ligeti András, a a Zsidó Világkongresszus (World Jewish Congress) közösségi ügyekért felelős európai vezetője is.
A bevezetőben említett Thomas Hand annak a 9 éves, Emily nevű kislánynak az édesapja, akit október 7-én raboltak el az állatias palesztin terroristák. Emily – hála az Örökkévalónak – kiszabadult a bűnözők fogságából, az esete azonban ezen túlmutatóan is tanulságossá vált. Hiszen Izraelben és a világ zsidóságában óriási megütközést keltett, hogy Leo Varadkar ír miniszterelnök a terroristák által elrabolt kislányt „elveszett gyermeknek" titulálta.
A mai beszélgetésen Ofer Hadad újságíró, a rendezvény moderátora azt kérdezte Thomas Handtől, hogy az ír politikus miért nem volt képes nevén nevezni azt, ami történt: nevezetesen, hogy minden emberi és jogi normát felrúgó terroristák raboltak el egy gyermeket, aki tehát nem „elveszett", hanem akit elraboltak. Ekkor mondta azt Emily édesapja, hogy a politikus talán az újraválasztására gondolva fogalmazott így.
– Vannak dolgok, amiket a politikusoknak veszélyes kimondani az Európában élő arabokkal kapcsolatban – vélekedett Thomas Hands.
A beszélgetésen szó esett róla, hogy október hetedike után nemcsak a hagyományos közbeszédben, de az interneten, azon belül az új közösségi médiákban is fellángolt az antiszemitizmus és az Izrael-ellenesség, méghozzá a gázai lakosságért való aggódás képébe csomagolva. Holott – mint arra a nagygyűlés egyik plakátja is rámutatott – nem Izrael, hanem a palesztin terroristák követtek el népirtást.
Ofer Hadad kérdésére, miszerint a saját érzelmeik vagy az üzleti érdekek motiválhatják a közösségi platformok vezetőit arra, hogy eltűrjék felületeiken az antiszemitizmust, Ella Kenan azt mondta: szerinte mindkettő szerepet játszik ebben, hiszen az érintett médiavezetőknek nem mindegy, hogy mekkora forgalom generálódik a platformjaikon.
Hogy az üzleti érdekek számottevőek, arra a rendezvény egy másik résztvevője, Michael Dickson mutatott rá: az új médiaplatformokon (Facebook, X, Instagram stb.) az angol után az arab a második leggyakrabban használt nyelv a világon. Ezt azt jelenti, hogy az arab közösségek jelentős hatást gyakorolnak a közösségi média nyilvánosságában zajló közbeszédre.
Az új típusú antiszemitizmus elleni harc egyik fontos eszköze a személyes meggyőzés és ráhatás. Mint ismert, ez történt Elon Musk multimilliárdos esetében is, akinek a neve azért került szóba a beszélgetésen, mert az X (korábban: Twitter) tulajdonosa igaznak nevezte azt az X-en tett antiszemita hőbörgést, hogy a zsidók gyűlölködnek a fehérek ellen. Musk később tárgyalt vezető izraeli politikusokkal, Auschwitzba is ellátogatott, és megbánta, amit tett.