Dokuforte: Digitális fényképtárban a diaszpóra mindennapjai

2024. Július 29. / 18:32


Dokuforte: Digitális fényképtárban a diaszpóra mindennapjai

Az „izraeli Fortepan", azaz a Dokuforte alapítója, Noa Schiller magyar származású izraeli fotós arról beszél az Izraelinfo.com portálnak adott interjúban, hogy miért hozta létre és hogyan működteti az Izrael-diaszpóra közösségi fotóarchívumát. A beszélgetésben a projekt megszületésén kívül szó esik Noa Schiller családi gyökereiről, és arról is: hogyan teremt közösséget a régi fotók gyűjtésével és megőrzésével.

– Úgy indultunk, hogy izraeli képeket gyűjtünk izraeli családoktól a hétköznapjaikról, ünnepeikről, kirándulásaikról, külföldi útjaikról, az életükről. Már az első pillanatban rá kellett ébrednünk, hogy mivel mindenki máshonnan jött, azok a fényképek is érdekesek, ahonnan jöttek. Izrael lakosságát a gyökerek nélkül nem lehet megérteni és ezek a gyökerek ott vannak a fényképeiken. Így például Magyarországon azon családoktól is gyűjtünk, akiknek rokonsága van Izraelben, vagy valamikor ott éltek. Így értelmezzük az izraeli diaszpórát. Ez így igaz az egész világra. Ahol zsidók találhatók, valószínűleg onnan alijáztak is Izraelbe – olvasható a Noa Schillerrel készült interjúban.

Az izraeli fotográfus a Dokuforte alapításának körülményeiről többek között elmondja: „2021-ben kezdtük el a munkát. Megszületett az ötlet, de a megvalósításhoz elképesztő mennyiségű IT-munkára volt szükség és van ma is. Ismerősökön keresztül találtam rá Gazdik Richard frontrend fejlesztőre és Kerecsen Andrea backend-programozóra. Ők a mai napig teljesen önkéntes alapon dolgoznak a Dokuforte programozásán, pedig nagyon elfoglaltak. Azóta az IT csapat Angiulli Enzoval bővült. Nélkülük nem létezne az oldal. Ezt követően Kincses Károly nemzetközileg elismert, muzeológus fotótörténész barátom megalapította az alapítványt, melyben kurátori szerepet kaptam. Sokat köszönhetünk Nógrádi Péter ügyvédnek [a Mazsihisz alelnöke – a szerk.], aki az ügyvédi irodájával mögénk állt és felvállalta a jogi ügyeink bonyolítását".

A cikkből megtudhatjuk, hogy a fotográfia megszületésétől 1998-ig, Izrael állam fennállásának 50. évfordulójáig gyűjtik a képeket, eddig kétezer fotónál tartanak, és bíznak benne, hogy felgyorsul a gyűjtési folyamat. 

Hasznos és praktikus információ, hogy miként gazdagíthatja bárki a világból a a gyűjteményt. Erről Noa Schiller azt mondta: a www.dokuforte.co.il oldalon tölthetők fel képek a fotókhoz tartozó összes ismert és lényeges adattal héberül, angolul, vagy mindkét nyelven. A legfontosabb a kép készítésének évszáma pontosan vagy legalább becslés szerint. 

„Ez a közös fotóalbumunk, amit a gyerekeinkre, unokáinkra is hagyunk. Ezek vagyunk mi, ezek voltak a mi nagyszüleink, dédszüleink. A feltöltéstől nem kell félni, nagyon egyszerű, és nagyon jó, részletes feltöltési útmutatót adunk az oldalon. Ha ennek ellenére valakinek kérdése van, várjuk az emailes megkeresést a dokuforte@dokuforte.com címen és segítünk" – nyilatkozta az alapító.

Az Izraelinfo teljes cikke ITT olvasható. 

Címlapkép: Lieber Lakatos Pál és családja a Hungária Fényképészeti Társaság fotóján 1900-ban. Forrás: Dokuforte/Róbert Róna adománya

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek