Címkék
Fotóművészet
Holokauszt / 2025. Április 24. / 10:43
Hírességek találkozása holokauszt túlélőkkel
A neves fotós, Bryce Thompson megrendítő portrésorozata a média, a divat és a szórakoztatóipar világát egyesíti a növekvő antiszemitizmus elleni küzdelem és a következő generáció nevelése, a holokauszt emlékezetének megőrzése érdekében.
Élet + forma / 2025. Április 23. / 11:17
Képek egy széttört világból – Eva Sandberg Siao rendkívüli élete és munkássága
Eva Sandberg (1911–2001) egyedülálló életutat járt be: német zsidóként született, szovjet állampolgárságot vett fel, majd kínai fotográfusként vált ismertté. Története nemcsak a 20. század politikai viharainak lenyomata, hanem egy nő személyes küzdelmeinek és művészi elhivatottságának is tanúsága.
Élet + forma / 2025. Február 06. / 12:18
Vivian Maier zsidó Chicagója
Vivian Maier, a 20. században élt amerikai utcai fotós, élete nagy részét dadaként töltötte, miközben szenvedélyesen dokumentálta a körülötte lévő világot. Munkássága csak halála után vált ismertté, amikor hatalmas fotógyűjteményét felfedezték és bemutatták a nagyközönségnek. Különösen figyelemre méltóak azok a képei, amelyek az 1960-as évek chicagói zsidó közösségét örökítik meg, egy olyan világot, amely ma már nagyrészt eltűnt.
Hírek a zsidó világból / 2025. Február 05. / 10:21
Európa elhagyatott zsinagógái a háború után: Noam Chen fotói
Az alábbiakban Noam Chen , izraeli fotós beszámolójának második részét olvashatják egy olyan nagyívű, több országon átívelő fotós projektről, amelynek keretében számos magyarországi zsinagógába is ellátogatott. A cikk az aish.com-on jelent meg. Nyolcvan évvel a holokauszt után mit árulnak el Európa megmaradt zsinagógái a náci Németország azon célkitűzéséről, hogy megsemmisítse az európai zsidóságot?
Hírek a zsidó világból / 2025. Február 03. / 18:00
A háború visszhangjai a zsinagóga falai között: Noam Chen különleges fotós projektje Európában
Az alábbiakban Noam Chen, izraeli fotós beszámolóját olvashatják egy olyan nagyívű, több országon átívelő fotós projektről, amelynek keretében számos magyarországi zsinagógába is ellátogatott. A cikk az aish.com-on jelent meg.
Kultúra / 2025. Január 13. / 16:20
Az élet időtlen színei fekete-fehérben
Aki követi Kőszegi Zoltán fotográfus Facebook-oldalát, az tudja: az utóbbi időben olyan fotográfiai stílust alakított ki, amely a képei rendkívül gondolatgazdag, filozofikus értelmezését teszi lehetővé. Ha ezt a stílust el akarjuk nevezni, akkor hívhatjuk fekete-fehér minimalizmusnak, csak hát többről van itt szó – elvégre éppen a minimalista fotónyelv által válnak Kőszegi fotói kifejezetten sokszínűvé.
Közélet / 2024. December 18. / 17:41
Padot avattak André Kertész tiszteletére a Magyar Nemzeti Múzeum kertjében
A Magyar Nemzeti Múzeum a világhírű fotóművész, André Kertész születésének 130. évfordulója alkalmából idén kiállítás-sorozatot rendezett több helyszínen. A múzeum az emlékév záróeseményeként ma a Múzeumkert egyik padját jelképesen André Kertésznek adta át.
Kultúra / 2024. December 16. / 11:50
Saját padot kap André Kertész a Magyar Nemzeti Múzeum kertjében
Az André Kertész 130 emlékév alkalmából padot avatnak a a világhírű André Kertész (1894-1985) tiszteletére, aki az első fotóművész volt, akinek önálló kiállítása nyílt egy avantgarde galériában. Az ünnepélyes esemény december 18-án, szerdán délelőtt 10 órakor kezdődik a Múzueumkertben. Beszédet mond dr. Zsigmond Gábor főigazgató, Matthieu Berton, a Francia Intézet igazgatója és Fisli Éva, a Történeti Fényképtár vezetője.
Kultúra / 2024. December 13. / 13:23
Ritter Doron: Az én Budapestem
A Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár péntekenként megjelenő hírlevelének témáját Ritter Doron filmes-fotográfus új streetfoto albuma inspirálta, amely ezt a címet viseli: Az én Budapestem. A kötet december közepén jelenik meg, itt belelapozhatnak. Hamarosan elérhető lesz a múzeumi boltban is.
Élet + forma / 2024. December 05. / 09:45
Mazsihisz podcast: Ritter Doron fotóművész Budapestje
Egy fotográfus sok szakmai sikeren túl, egy jó tíz évvel ezelőtti tavaszi napon – úgy, mint ahogy gyerekkorában kezdte – a fényképezőgéppel a kezében sétára indult Budapesten. Nem voltak különösebb elképzelései, szinte céltalanul kezdődött a bolyongás.
Kultúra / 2024. November 14. / 14:10
Frida Kahlo és zsidó gyökerei: Egy önazonosság mítosza?
Frida Kahlóról, a merész önarcképeiről és mély kulturális büszkeségéről ismert ikonikus mexikói művésznőről sokáig az a hír járta, hogy zsidó háttérrel rendelkezik. Kahlo azt állította, hogy apja, Guillermo Kahlo magyar-zsidó származású volt, és ezt a tényt az 1930-as évek közepétől kezdve gyakran emlegette. Tényleg igaz?
Élet + forma / 2024. Október 30. / 11:12
Mazsihisz Fotópályázat az Instagramon
Izgalmas fotópályázatot indítottunk a Mazsihisz Instagram oldalán, ahol a zsidósághoz kapcsolódó fényképeket várunk bárkitől, aki szívesen játszana. Korhatár nincs, egy személy akár heti 1 képet is küldhet, ezzel növelheti az esélyét, hogy a sorsoláskor az ő nevét húzzuk majd ki.