"A fájdalomnak élő tanítássá kell válnia" - Megemlékezés a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapján

2025. Április 16. / 14:15


"A fájdalomnak élő tanítássá kell válnia" - Megemlékezés a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapján

Az Élet Menete Alapítvány 2025. április 16-án, szerdán reggel 9:30 órakor megemlékezést tartott a Dohány utcai zsinagóga előtti Herzl téren, a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapján. A rendezvényhez a Zsidó Közösségi Fórum (ZSKF) több tagszervezete is csatlakozott.

DSCF4287.jpgAgárdi-Nyárai Andrea

Az eseményt Agárdi-Nyárai Andrea, az Élet Menete Alapítvány ügyvezetője nyitotta meg. Köszöntőjében emlékeztette a jelenlévőket: nemcsak azért állunk ma itt, hogy gyászoljunk, hanem hogy vállaljuk a múlt terhét és felelősségét. Hangsúlyozta; a történelem megértése nélkül nincs jövő, néma tanúk helyett pedig megszólaló emlékezők kellenek, hiszen a fájdalom nem zárható múzeumok falai közé, hanem élő tanítássá kell válnia.

Felidézte, hogy az alapítvány több mint 15 éve szervezi Magyarországon az Élet Menetét, annak üzenetét nemcsak Krakkó és Auschwitz között, hanem itthon is – iskolákban, közösségekben, utcákon – közvetítik.

DSCF4298.jpg

Kiemelte, hogy az emlékezés nem csupán a halottakról szól, hanem az élőkről is. Ma a mi felelősségünk, hogy a halottjaink emlékét őrizzük, ápoljuk, és a jövő generációjának okulását is szem előtt tartva életben tartsuk.

„Felelősségünk van abban, hogy milyen világot építünk, és mit kezdünk azzal a tudással, tapasztalattal felvértezve, azzal az érzékkel, érzékenységgel, hogy hová vezet a gyűlölet, a közöny és az előítélet” – mondta Agárdi-Nyárai Andrea.

Hozzátette: ma, amikor Európában ismét megjelennek az idegengyűlölő, xenofób és antiszemita beszédek, holokauszttagadó hangok és a történelem relativizálásának kísérletei, ezért még fontosabb, hogy határozottan kiálljunk az igazság, az áldozatok méltósága és az emberi jogok érvényesülése mellett.

„A varsói gettó hősei és a magyar zsidó, cigány, vagy éppen meleg áldozatok ugyanazt üzenik nekünk: a szabadság és emberi méltóság soha nem lehet magától értetődő. Ezeket minden nemzedéknek újra meg kell védenie. Tanítással, emlékezéssel, kiállással.”

Zárásként Marek Edelman gondolatait idézte:

„A legfontosabb dolog maga az élet. És ahol élet van, ott a legfontosabb dolog a szabadság.”

Hangsúlyozta: ma nemcsak emlékezünk, hanem cselekszünk is. Az emlékezés maga a cselekvés. Azzal, hogy eljövünk, meghallgatjuk a történeteket, továbbadjuk őket, és elköteleződünk amellett, hogy a Soha többé! üzenete ne váljon üres szólammá.

DSCF4304.jpgdr. Frölich Róbert országos főrabbi

Ezt követően Agárdi-Nyárai Andrea felkérte dr. Frölich Róbert országos főrabbit, a Dohány utcai zsinagóga főrabbiját, hogy mondja el a káddist. Majd lehetőséget adott a jelenlévőknek, hogy olvassanak fel az áldozatok névsorából. Elsőként Prof. dr. Grósz Andor, az Élet Menete Alapítvány kuratóriumának elnöke állt mikrofonhoz, és kezdte meg az áldozatok neveinek felolvasását.

DSCF4316.jpgdr. Grósz Andor

A tér hangszóróiból a nap folyamán folyamatosan hallhatók voltak az áldozatok nevei – ezzel is tisztelegve emlékük előtt.

Fotók: Ritter Doron / Mazsihisz

Zucker-Kertész Lilla

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
Megkezdődött az ómerszámlálás – ma van a második napja
Judaizmus
Napi Talmud - Szánhedrin 17: "Próféták örökké"