„Erősködtem tovább, mint az öcsödi nevelőszülők, hogy Etele nevet nem adtak egy vallásos zsidó családban, és lehetséges, hogy csak az adatbevitel során történt hiba, lehet, hogy Endre vagy Efrájim, csak a gépíró elrontotta..." – írja egy különleges névadás hátteréről Radnóti Zoltán főrabbi, a Budapesti Rabbiság igazgatója a Zolirabbi című blogjának legújabb bejegyzésében.
„2024 júliusában hívott a kolleginám, Zita, hogy egy gyászoló család kérésére vállaljam el az édesapjuk temetését. Ilyenkor egy picit mindig megijedek, hogy melyik barátom veszítette el a szerettét, és kér meg engem, hogy legyek gyászában vigasztalója, ám néha csak azért kérnek engem, mert hallották a nevemet, hagy valahol pozitív benyomást tettem a család valamely’ tagjára.
Meg is kérdeztem Zitát, hogy ki a család, mi az elhunyt neve. Ő azt mondta: Vértesi Péter András Etele, és 1941-ben született és a két gyermeke intézi a temetést.
Megmondom őszintén, amikor meghallottam a nevet, felkaptam a fejem. Kicsit furcsállottam az »Etele« utónevet, (ami az Attila név németes változata).Vissza is kérdeztem: »biztos, hogy Etele?«. Zita rögtön válaszolt: »igen!« Dátum alapján megkerestük az eredeti bejegyzést. Meglett és valóban ott volt a név: Etele.
Csak a saját kiváncsiságom miatt lefuttattam még egy keresést, hogy 19. század végétől a mai napig – az összes budapesti anyakönyvben, hány gyermek kapta – legalább részben – az »Etele« utónevet. A válasz nem lepett meg: csupán egy. A »mi« Etelénk. (...) Ám nem adtam fel, és erősködtem tovább, mint az öcsödi nevelőszülők, hogy Etele nevet nem adtak egy vallásos zsidó családban, és lehetséges, hogy csak az adatbevitel során történt hiba, lehet, hogy Endre vagy Efrájim, csak a gépíró elrontotta, és ezért előszedtük magát a könyvet is:
Nincs tévedés, ide bizony Etele van írva… Sőt nem is akármilyen »Etele«, hanem Weisz István hitközségi tisztviselő gyermeke, aki a 7. kerületben lakik. Akkoriban a hitközségen dolgozni komoly és elhivatott dolog volt. Egyre furcsább lett a kép…
Miért ad Weisz apuka a gyermekének Etele nevet, ráadásul 1941-ben, és közben két csodás klasszikus héber nevet választ: »Jehosuá Joszef«?"
Aki tudni akarja a választ, az olvassa el a teljes blogbejegyzést.
Címlapkép: Vértesi Péter (jobbról a második) a kiemelkedő tudományos életművének elismeréséért átveszi a Magyar Tudományos Akadémia Eötvös József-koszorúját