Fókuszban a TITOK – A Targum felhívása leendő szerzőihez

2025. Február 27. / 15:37


Fókuszban a TITOK – A Targum felhívása leendő szerzőihez

Targum folyóirat 2025/2 számába a szerkesztők olyan 30-60 ezer karakter terjedelmű tanulmányokat várnak, amelyek a titoknak a zsidó kultúrában és hagyományban betöltött szerepét tárgyalják. Minden diszciplína hozzáadhat ehhez a kérdéshez: az ókor- és vallástudománytól kezdve a történettudományon, a muzeológián, a néprajztudományon át az irodalomtudományig, a nyelvészetig, a szociológiáig, szociálpszichológiáig. 

Az alábbiakban a Targum folyóirat publikációs felhívását olvashatják:

A titok, írja Georg Simmel, az emberiség egyik legnagyobb vívmánya, mert egy olyan második világot hoz létre a látható és mindenki által ismert mellett, amely a lehető legerőteljesebben befolyásolja az első, ismert világunkat. Ahhoz, hogy társas lény lehessen és sikeresen tudjon megbirkózni társadalmi környezetével, az embernek mindig is szüksége volt a maga számára világosan körülhatárolt ismeretlenségi tartományokra. A közösen hordott titok erős összetartozás-tudatot eredményez. 

A-ititok-haza-1977-78310.jpgOrszág Lili: Labirintus: A titok háza, 1977.

A titok keletkezésének útjai számosak: titok lehet az is, amiről nem tudunk, mert nincs róla információnk, adatunk, vagy egykor tudtuk, de már elfelejtettük vagy elveszett a kulcsunk a megfejtéséhez, de az is, amit elhallgatunk, vagy titkos társaságokban őrzünk, és titokká válhat egy hazugság vagy egy tabusított téma is. 

A titkok nem csodák, mondja Goethe, így a „titkos tudomány”, mint például a kabbala sem a felfoghatatlan vagy a megmagyarázhatatlan értelmét keresi, hanem a dolgok igazi lényegéhez próbál közel kerülni.

A titok, a csend, az elhallgatás lett az egyik kulcsfogalma a soát követő zsidó identitásnak is. Nem is olyan régen még az volt a történészek körében a hagyományos bölcsesség, hogy a háborút követő évtizedekben hallgatás jellemezte a társadalmakat. 

E széles körben elterjedt nézet szerint a túlélők, akiket lekötött életük újjáépítése és saját traumájuk feldolgozása, különösen az ’50-es évektől inkább hallgattak az őket ért tragédiákról, s a szélesebb nyilvánosság is süket maradt e történetekre, sőt, ahol lehetett, korlátozta ezek nyílt megbeszélését. 

Mindez korántsem jelenti azonban azt, hogy a többségi társadalom előtt és által is elhallgatott tapasztalatok családi vagy vallási közösségekben, szépirodalmi művekben, tévéjátékokban, kiállításokon, stb. ne kerültek volna szóba, bár az első nyilvánosság ingerküszöbét az 1980-as évekig nem érték el. Ma már a titok fenntartása, a csendhez való jog ugyanúgy a kutatás kérdései, mint a csend maga.

A Targum 2025/2 számába olyan 30-60 ezer karakter terjedelmű tanulmányokat várnak, amelyek a titoknak a zsidó kultúrában és hagyományban betöltött szerepét tárgyalják. Minden diszciplína hozzáadhat ehhez a kérdéshez: az ókor- és vallástudománytól kezdve a történettudományon, a muzeológián, a néprajztudományon át egészen az irodalomtudományig, a nyelvészetig vagy a szociológiáig, szociálpszichológiáig. 

A szerkesztők kérik, hogy a szerzők a tervezett tanulmánya címe mellett egy kb. 2000 leütés terjedelmű, a feldolgozandó forrásokat is megjelölő absztraktot küldjenek 2025. április 22-ig a szám felelős szerkesztőinek: 

Kovács Évának (eva.kovacs@vwi.ac.at) és Pataricza Dórának (patariczad@or-zse.hu). 

Az elfogadott tanulmányokat 2025. augusztus 31-ig kell majd elkészíteni.

Forrás: Targum

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
„A haláltól indultunk és az élethez jutottunk el”
Zsidó ünnepek
Purim a BZSH Benjamin Óvoda és Bölcsödében