A humora volt a védjegye – Tordai Péter emlékére

2025. Február 04. / 16:58


A humora volt a védjegye – Tordai Péter emlékére

Több százan kísérték utolsó útjára Tordai Pétert ma a budapesti Kozma utcai temetőben. A Mazsihisz-BZSH múlt szombaton elhunyt elnökét dr. Verő Tamás főrabbi temette, közreműködött dr. Nógrádi Gergely főkántor.

Az alábbiakban dr. Verő Tamás főrabbi búcsúbeszédét olvashatják:

Cvi ben Smuel Arje, Péter, a család főnöke, elnök úr, a Tordai hat és fél hónapra született 77 évvel ezelőtt, nem volt két kiló sem, mégis életben maradt. Azt mondja egy midrás, hogy aki közel kerül a halálhoz, annak a köpenyén, a ruháján egy szem rajzolódik ki.

Péter már élete kezdetén kapott egy plusz szemet, és később még néhányat, de ereje és elszántsága újra és újra erősebbnek bizonyult, az összegyűjtött szemeket pedig sorban becsukogatta, egészen az elmúlt szombatig. Sikeres zsidó üzletember volt, de az emberek elismerését mégis inkább a vidámsággal vívta ki. Nem ő volt vidám, inkább mindenki más körülötte. Legyen az családi vagy baráti összejövetel, a Frankel közösség vagy idegenek, Péter rezzenéstelen arccal öntötte magából a rögtönzött poénokat, majd huncutul körbenézett és elégedetten vette tudomásul egy apró fél-mosollyal, hogy ismét telibe talált, hisz mindenki dőlt a nevetéstől körülötte.

A humora volt a védjegye, amitől nehéz volt haragudni rá.  

Biztosan tudom, hogy akik most itt összegyűltek elbúcsúzni Pétertől, mindenkinek vagy egy kedvenc története róla, az élete különböző szakaszaiból.

Van, aki a nyíregyházi zenekaros korszakból emlékszik rá, mások tanársegédként, zöldségárusként, Ecseri piacosként, butikosként, farmeresként, textilesként, plázásként. Péter ízig-vérig üzletember volt, tehetségének köszönhette, hogy a Nyíregyházán töltött gyermekkor után önerőből eljutott a luxus életig. Azonban soha nem feledte honnan jött, mindvégig fontos maradt számára a zsidóság és a közösségi élet. Közel 50 évet töltött el a Frankel Zsinagóga közösségének aktív tagjaként, elöljárójaként majd elnökeként. 

Péternek nagy része volt a Rumbach zsinagóga visszaszerzésében, büszke volt az Óbudai zsinagógában (akkor még TV stúdióban) megtartott történelmi széder estére 2003-ban, mikor a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjét is átvehette a Parlamentben, találkozásaira Ariel Sharonnal és más közéleti személyiségekkel.

Évával egy rendezvényen ismerkedtek meg a Goldmark teremben, 1973-ban házasodtak össze, ennek gyümölcseként született meg Eszter és Ági, majd érkezett a következő generáció: Dani, Panni, Lujzi és Janka. Nagy baráti társaság vette körbe a családot, Évával sok estét beszélgettek és táncoltak át a nagy baráti társaság középpontjaként. Szép, nagy család vette körbe. Nagybátya, Péter, Izrael állam megalapításakor, az ország védelméért folytatott harcban, hősként veszítette életét. Róla nevezték el Pétert. Testvére Zsuzsa, a közeli barátok: Kelemen Gyuri és Winkler János, a sok ismerős és a Frankel közösség tagjai, együtt búcsúzunk Pétertől.

Ha tehetné, biztosan mondana egy poént most arról, ahogyan összegyűltünk itt együtt, hogy még egyszer, utoljára ő legyen a középpontban. 

Talán még egy rekesz bort is szétosztana. 

A Főnök, az elnök, az apuka, a nagypapa, a Tordai, akitől búcsúzik most családja, rokonai, barátai, kollégái az ősi imádság szavaival. 

Emlékéből és emlékeiből fakadjon áldás!

Címlapkép: Gordon Gábor Facebook-oldala.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek