Cigány énekes, TV-sztár, barátunk, a zsidóság rajongója, mióta Vásárosnaményben kislányként megismerte a helyi zsidóság maradékát. Volt meghívott vendég klezmer-koncerten, ő volt szerinte az első cigány és magyarnóta-énekes, aki felléphetett Izraelben, veje büszke félig cigány, félig zsidó származására.
Cigány zenészcsaládba született, édesapja cimbalmozott, anyukája énekelt. Kereken ötven éve már, hogy 17 évesen feltűnt a Magyar Rádió tehetségkutató műsorában, gyorsan kiderült, hogy nemcsak énekesnek, de médiaszemélyiségnek is elsőrangú, okos, tudatos és nyitott. A ’80-as években TV-műsort vezetett, aztán a 100 Tagú Cigányzenekarral zenéltek együtt és a Bangó Margit név olyan erős „brandet” jelölt rövid idő múltán, hogy hiába vált el a férjétől, nevet már nem engedett neki változtatni a népszerűség.
Ő volt az ország legfiatalabb nagymamája egy időben és ő volt az ország leglelkesebb és leghangosabb cionistája is.
„Talán az első cigány- és magyarnóta-énekes voltam, aki berepülhetett Izraelbe. Ez az ország közel áll a szívemhez, szülővárosomban, Vásárosnaményban nagyon jól ismertem és szerettem a zsidó embereket”.
Vásárosnaményban a háború után az egykori közössége töredéke maradt csak meg, a kis Szabó – később Bangó – Margit már csak a maradék maradékát láthatta az ötvenes években. Mégis, egy még létező zsidó közösség életébe kapcsolódhatott be, talán utoljára Magyarország történetében, ma elsősorban ő őrzi a vásárosnaményi zsidó világ emlékét.
Veje, Emilio, aki saját jogán is híres énekes, félig zsidó származású, ráadásul öntudatos zsidó, Bangó Margit maga pedig klezmer-koncertek fellépője, a zsidó zene értője, a Budapest Bárral a Hava Nagilát énekeli és összeköltözött pár napra a TV-ben egyik legkiválóbb rabbinkkal, Radnóti Zoltánnal is, aki nem látta, keresse meg, semmi nem kedvesebb a világon a Bangó Margit-Radnóti Zoltán párosnál.
Bangó Margit a zsidó nép és azon belül közösségünk csodálatos barátja, akinek a barátságára büszkék vagyunk és örömmel viszonozzuk.
Szívből kívánjuk, hogy éltesse az Isten még 53, vagyis 120 évig, énekeljen nekünk az örömről héberül és magyarul.
