Hatalmas politikai vitát kavart Emmanuel Macron francia államfő azon nyilatkozata, miszerint az első világháborút lezáró tűzszünet 100. évfordulóján jogos megemlékezni az első világháború nyolc hős hadvezéréről. Az a probléma Macron megjegyzésével, hogy e hősök között ott van a Hitlert kiszolgáló Pétain marsall is.
Nagy vitát keltett Franciaországban, hogy Emmanuel Macron köztársasági elnök szerdán „jogosnak” nevezte azt a megemlékezést, amelyet nyolc francia marsall – köztük Philippe Pétain volt államfő – tiszteletére tartanak a párizsi Invalidusok dómjában. A ceremóniát – amelyen Macron nem vesz részt, ám hivatala magas szinten képviselteti magát – az első világháborút lezáró, 1918. november 11-i tűzszünet 100. évfordulója alkalmából rendezik. Franciaországban november 11-e nemzeti ünnepnek számít.
Philippe Pétain az első világháború verduni csatájának hőse volt, aki az 1918. november 11-i fegyverszünet után kapta meg a marsalli fokozatot. Több mint két évtizeddel később ő vezette a náci birodalommal kollaboráló Vichy-i kormányt (amelyet székhelyéről, egy közép-franciaországi városról neveztek el.) Pétain marsall 1940. július 10. és 1944. augusztus 20. között volt hatalmon a megszállt Franciaországban, ez idő alatt a Vichy-kormány segítségével 76 ezer francia zsidót deportáltak a nácik haláltáborokba. Pétain 1945-ös halálos ítéletét Charles de Gaulle tábornok életfogytiglani börtönre változtatta. A katonai rangjától megfosztott egykori marsallt a Yeu-szigeti várbörtönbe vitték, ahol hat évvel később meghalt.
Emmanuel Macron ezekben a napokban egyhetes körúton vesz részt az első világháború franciaországi emlékhelyein. A szóban forgó vitát az észak-franciaországi Charleville-Meziere-ben adott egyik nyilatkozata váltotta ki, amelyben így fogalmazott: „jogos, hogy – mint minden évben – megadjuk a tiszteletet azoknak a marsalloknak, akik a győztes hadsereget vezették”. Macron hozzátette: „Pétain nagy katona volt, ez a valóság. A politikai élet – akár az emberi természet – néha sokkal összetettebb, mint hinni szeretnénk. (...) Én mindig szembenéztem az országunk történelmével”. Emmanuel Macron elmondta azt is: „mindig elleneztem a francia kishitűséget és francia önteltséget minden ideológia iránt. Felismertem a marsalljaink és a hadseregünk szerepét” a háborúban. Pétain marsallról szólva közölte: neki köszönhetjük az első világháborús győzelmet, ugyanakkor katasztrofális döntéseket hozott a második világháborúban.
A franciaországi zsidó szervezetek tanácsát (le Conseil représentatif des institutions juives de France – CRIF) megdöbbentette, hogy az államfő „jogosnak” nevezte a megemlékezést. „Az egyetlen dolog, amit megjegyezhetünk Pétainről, hogy a francia nép nevében a nemzet megvetésére ítéltetett az 1945. júliusi perében” – emlékeztetett közleményében Francis Kalifat, a CRIF elnöke. Hozzátette: „anélkül, hogy tagadnánk, hogy az első világháborúban nagy katona volt, a Magas Törvényszék 1945. júliusban árulásért és az ellenséggel való kollaborálásért halálra és a nemzet megvetésére ítélte”.
Macron szavai ugyanakkor mind a bal-, mind a jobboldalon megütközést keltettek. Pierre Jouvet, a Szocialista Párt szóvivője „undorítónak” nevezte a megemlékezést, mert szerinte egy olyan ember emléke előtt tisztelegni, mint Pétain, a francia nemzet és történelme ellen elkövetett inzultus. A jobboldali Republikánusok egyik szenátora, Alain Houpert így fogalmazott: semmilyen dicsőség nem teszi semmissé az 1939-1945 között elkövetett borzalmakat.
A médiában néhány óra alatt hatalmasra nőtt szócsatát Benjamin Griveaux, a kormány szóvivője „rossz vitának” nevezte, és Charles de Gaulle tábornokot idézve azt mondta: Pétain verduni dicsőségét a haza nem hagyhatja figyelmen kívül. A kormányszóvivő közölte: ebben az ügyben nem kell kétes támadásokba bocsátkozni, Pétain 1914-ben a hazát szolgálta, míg 1940-ben elárulta”.
Forrás: MTI/Le Monde