„Demonstráció zajlott, petíció indult, tiltakozott miniszter és a Mazsihisz is a Kneecap budapesti fellépése ellen, de a Sziget Fesztivál szervezői, a szólásszabadságra hivatkozva, továbbra sem mondják le a koncertet" – írja a 24.hu portál, amelynek megkeresésére a Sziget sajtóirodája közölte: a szervezők korábbi állásfoglalása érvényes. Azaz engedik, hogy fellépjen a bírált ír zenekar.
A lap cikke felidézi:
- július 11-én mintegy kétszázan demonstráltak az Óbudai-sziget K-hídjánál;
- petíció indult, melyet olyan neves művészek és előadók írtak alá, mint Farkasházi Réka, Nemes Jeles László, Majka, Koncz Zsuzsa, Kovács Patrícia, Presser Gábor, Dés László, Herendi Gábor, Mácsai Pál, Gálvölgyi János, Hegyi Barbara, Geszti Péter, vagy Mundruczó Kornél;
- beállt a kezdeményezés mögé a Sziget Fesztiválnak otthont adó Óbuda-Békásmegyer önkormányzat is;
- Bóka János európai ügyekért felelős miniszter levélben kérte Kádár Tamást, a Sziget főszervezőjét, hogy „hozzon felelősségteljes döntést” a fesztivál programjáról;
- a Mazsihisz pedig azt közölte, hogy a Kneecap felléptetését „a szólásszabadság és a kulturális sokszínűség elvével indokolni egyszerűen cinizmus”.
A fentiek tükrében a 24.hu megkereste a Sziget sajtóirodáját azzal a kérdéssel, hogy továbbra is kitartanak-e a Kneecap felléptetése mellett, mire a sajtóiroda közölte: a sziget „Island of Freedom”, azaz a szabadság szigete, szó szerint és átvitt értelemben is, ahol a szólásszabadság, a szabad véleménynyilvánítás alapjog, ahol mindenkinek joga van kinyilvánítani a véleményét, függetlenül attól, hogy azt a közönség soraiban, vagy akár a színpadról teszi, és teljesen függetlenül attól, hogy azzal a szervezők egyetértenek vagy nem. A lap cikkét teljes terjedelmében ITT olvashatják.
Kádár Tamás: Nincs jó válasz
Kádár Tamás, a Sziget főszervezője állásfoglalást tett közzé a HVG-ben, amelyben többek között ez olvasható: „Ebben a helyzetben minden döntés sérteni fog valakit. Ha lemondtuk volna a fellépést, az cenzúraként hatott volna, és megerősítette volna azt az érzést, hogy a palesztin szolidaritásnak nincs helye a nyilvánosságban, adott esetben egy újabb antiszemita hullámot elindítva. Ha megtartjuk (és megtartjuk), akkor pedig azok érzik elárulva magukat, akik szerint a Kneecap nem a békét, hanem az egyik oldalt képviseli – egy olyan konfliktusban, amely már így is elviselhetetlenül polarizált".
Borítókép: Kneecap/Facebook
