A Rózsadomb tetején álló Vadrózsa étterem épületéről sokáig azt hitték, hogy a híres kabarészerző, Szőke Szakáll tulajdona volt, azonban a valóság ennél jóval szomorúbb. A villa eredeti építtetője a kikeresztelkedett zsidó földbirtokos, Sumári József volt, aki 1944-ben nyomtalanul eltűnt, és családja is tragikus sorsra jutott a holokauszt idején. A Telex cikke feltárja az épület valódi múltját és a Sumári család elfeledett történetét.
„Mi vendéglátósok vagyunk, nem temetkezünk a történelembe. Ha beletemetkeznénk, szomorú dolgok jönnének ki” – mondta Földvári Gábor, a Rózsadomb tetején álló Vadrózsa étterem tulajdonosa. Azt szerettük volna megkérdezni tőle, miért állította többször is, hogy az éttermének helyet adó villa valaha a világhírű magyar kabarészerző és színész, a Casablanca című film főpincérét alakító Szőke Szakáll háza volt, amikor valójában egyáltalán nem volt az. „Abszolút nem izgat. Mi szeretjük ezt a történetet Szőke Szakállról, és a Rózsadombon mindenki így ismeri a házat. Vendéglátósok vagyunk, mosolyra nyílt arccal. Nekem ez játék.”
A magyar történelem tanulmányozásából kieső „szomorú dolgokon” Földvári a villa valódi tulajdonosának sorsát értette. A Sumári család tagjai ugyanis kikeresztelkedett zsidó földbirtokosok voltak. A villa építtetője, Sumári József, 1944-ben eltűnt, és soha nem találták meg, 1949-ben nyilvánították csak halottá. A fia, Miklós, munkaszolgálatosként orosz hadifogságba esett, ott is halt meg, de nem tudni, hol és pontosan mikor. A család megmaradt tagjainak az új rendszer sem kegyelmezett, igaz, a kommunistáknak már nem a zsidóságukkal volt bajuk, hanem azzal, hogy a háború előtt földbirtokosok voltak. Sumári Miklós fia, Miklós Ernő, jelenleg Svédországban él, állítja, már nem akar a magyarországi dolgokkal foglalkozni, tőlük itt mindent elvettek. „Nagyon dühös vagyok e miatt az egész miatt, tudja, amikor a régi sebeket felvakarják, akkor azok mindig elkezdenek vérezni” – mondta.
Amikor Földvári Gábornak beszámoltunk a Sumári családról, úgy reagált, hogy szívesen belevéseti a nevüket az étterem falára már korábban kihelyezett Szőke Szakáll-emléktáblába (bár Sumáriék, Szőke Szakáll-lal ellentétben, tényleg a villában éltek). Különösen megörült az étterem tulajdonosa, amikor megtudta, hogy a Sumári család zsidó gyökerű, és elmondta: ő is az, meg Szőke Szakáll is az volt.
A teljes cikk a Telex.hu oldalán olvasható, ide kattintva.
![mazsihisz icon](https://mazsihisz.hu/modules/Mazsihisz/public/img/ikon_50x50_kek.jpg)