„Magyarország imázsa alapvetően pozitív”

2008. Augusztus 31. / 20:36


„Magyarország imázsa alapvetően pozitív”

Shiri Zsuzsa Interjúja Szentgyörgyi Zoltánnal, Magyarország új Tel Aviv-i nagykövetével

Forrás: Szombat


Néhány hete Magyarország új nagykövetet küldött Tel Avivba, miután Dr. Gyenge András mandátuma véget ért. A diplomáciai képviselet új, fiatal vezetője, Szentgyörgyi Zoltán első interjúját a Szombatnak adta.


Szentgy__rgyi_Zolt__n.JPG
Szentgyörgyi Zoltán nagykövet

Néhány hete Magyarország új nagykövetet küldött Tel Avivba, miután Dr. Gyenge András mandátuma véget ért. A diplomáciai képviselet új, fiatal vezetője, Szentgyörgyi Zoltán első interjúját a Szombatnak adta.

Tel Aviv előtt merre teljesített diplomáciai szolgálatot?

Mintegy húsz éve dolgozom karrierdiplomataként, ezalatt végigjártam a nagykövetségi ranglétrát. Első külszolgálatom Portugáliában volt, 1993-97 között, ahol gyakorlatilag minden munkakörrel foglalkoztam, a konzulitól a kulturális attaséig, valamint kivettem a részem a gazdasági és a politikai ügyekből is, már ahogy az egy fiatal diplomatánál, egy kis követségen szokás. Mindez kiváló iskola volt. Később, 2001 és 2005 között Párizsban éltem, a francia külpolitikával foglalkozó követségi tanácsos voltam.

A Budapesten eltöltött időszakokban jellemzően a miniszteri kabinetirodákban foglalkoztattak, négy miniszterrel dolgoztam különböző beosztásokban, tanácsadóként, illetve a végén már kabinetfőnök-helyettesként: Kovács Lászlóval, Martonyi Jánossal, Somogyi Ferenccel és Göncz Kingával. Az Izrael előtti évben a Külügyminisztérium I. Európai Főosztályának voltam a helyettes vezetője. Itt az európai országok túlnyomó többségének bilaterális kapcsolatait ápoltuk, harminc országot felügyeltünk. Rengeteget tanultam ebből az időszakból.

Honnan jött a Közel-Kelet iránti érdeklődés?


Furcsa módon, éppen párizsi tartózkodásom alatt szerettem bele a Közel Keletbe. Sok dolgot lestem el a francia diplomáciától és diplomatáktól, s arrafelé a közel- keleti témák nagyon jelen vannak. Nemcsak azért vonz ez a világ, mert a békefolyamat intellektuális kihívás minden politika iránt érdeklődő embernek, hanem azért is, mert itt szinte egyedülálló módon keverednek a kultúrák, s nagyra tartom a multikulturális sokszínűséget. Régi vágyam volt, hogy ezzel a régióval foglalkozzam, de valójában szerintem azért cseppentem ide, mert afféle integráló személyiség vagyok, aki viszonylag könnyen tud egyeztetni egymástól távol eső álláspontokat.

Ön szerint mi Budapest és Jeruzsálem kapcsolatának legfontosabb jellemzője?

A magyar-izraeli kapcsolatrendszer nagyon bonyolult, nem egy tipikus kétoldali viszony, hanem nagyon sok szereplős. Szerepet játszik benne a magyar ajkú izraeliek közössége, a magyarországi zsidóság, a zsidó szervezetek, sőt sok tekintetben még az amerikai zsidók képviseletei is. Ezen rendkívül összetett viszonyok közepette kell megteremteni az összhangot.

Idén Sólyom László látogatása, majd a magyar parlamenti küldöttség delegációja idején is elhangzott, hogy a magyar diplomácia láthatóbb szerepre törekszik a Közel Keleten. Mit jelent ez az Ön számára?

2011-ben Magyarország látja el fél évig az Európai Unió elnöki posztját, s ennek kapcsán Izraelben is az aktuális magyar nagykövet, vagyis én fogok elnökölni az unió nagyköveteinek rendszeres helyi találkozóin. Magyarország, az integráció kapcsán megpróbál globális felelősséget is felvállalni. Terveink szerint, a jövőben is megtartjuk a magyar álláspont kiegyensúlyozottságát, de egy magasabb aktivitási szinten. Bár messze még az év vége, idén már 18 delegáció járt Izraelben, ami mögött nagyon komoly magyarországi kapcsolatfejlesztési szándék van. Tervezünk egy miniszterelnöki látogatást is 2009 elejére, a magyar-izraeli diplomáciai kapcsolatok felvételének 20. évfordulójára. Elképesztően dinamikus a kapcsolatrendszerünk, s persze nemcsak a látogatások a fontosak, hanem főleg az ekkor elintézett ügyek, például ha sikerül aláírni fontos szerződéseket, amelyek újabb lendületet adhatnak a következő évekre.


Az interjú teljese terjedelmében ide kattintva olvasható el.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek