Címkék
Izraeli Régészeti Hatóság
Kultúra / 2024. Szeptember 11. / 12:34
Hatalmas ókori márványszobrokat emeltek eredeti helyükre Izraelben
Kétezer éves márványszobrokat emeltek az eredeti helyükre, azaz egy hajdani római bazilika egykori falai közé a napokban Izraelben. Az Ashkelon Nemzeti Parkban található, nemrég felfedezett építményt több mint kétezer éve Heródes király emeltette, és annak idején a pompás felszereltsége miatt olyan híres volt, hogy szerepel Josephus Flavius írásaiban is.
Tudomány / 2024. Szeptember 03. / 14:21
Ilyen pénzérméket hiába keresnénk a pénztárcánkban
Az izraeli Modi'in városában (ahonnan az ókori Hasmóneus-dinasztia származott) tekintheti meg a nagyközönség azt az ezüstkincset, amelyet pár éve találtak a város mellett. A ritka érmegyűjtemény a késő hellenisztikus korból származik, i. e. 135 és 126 között vert ezüstsékeleket és félsékeleket tartalmaz VII. Antiochus király és II. Demetrius király arcképével.
Tudomány / 2024. Augusztus 30. / 15:30
Ritka és gyönyörű kőpecsét került elő Jeruzsálemben az Első Szentély korából
Egy 2700 évesre becsült, rendkívül ritka kőpecsétet találtak a régészek a jeruzsálemi Templom-hegy Déli Falának közelében. A leleten egy óhéber írással bevésett név és egy szárnyas alak látható. A szakemberek azt mondták: az igen magas technikai színvonalon készült, fekete kőpecsét a legszebb leletek egyike, ami valaha is előkerült abból a korból Izraelben.
Tudomány / 2024. Június 26. / 08:53
Kilencezer éves kőmaszkot állítottak ki Izraelben
Most először láthatja a nagyközönség azt a 9000 éves, az újkőkorszakból származó kőmaszkot, amely néhány éve került az Izraeli Régészeti Hatósághoz. Ezt a darabot is beleértve az egész világon mindössze 16 példányt ismernek ilyen kőmaszkokból. A tárgyat az Izraeli Múzeum „Szemtől szemben" című tárlatán állították ki.
Tudomány / 2024. Június 20. / 14:23
Több mint 3000 éves mélytengeri vizeken haladó hajóra bukkantak Izrael partjainál
A világ eddig fellelt legősibb mélytengeri hajóján, Izrael északi partjaitól kilencven kilométerre több száz érintetlen amforát is találtak, 1,8 kilométeres mélységben a tenger fenekén. A lelet az ókori tengerészek szaktudását dicséri, akik a látható partok nyújtotta tájékozódási lehetőségek nélkül is képesek voltak navigálni a tengeren.