Napi Talmud - Szánhedrin 16: "Hamis próféta és lázadó vén"

2025. Március 05. / 10:20


Napi Talmud - Szánhedrin 16: "Hamis próféta és lázadó vén"

Szerző: Zucker-Kertész Lilla

A Dáf Jomi cikksorozatot folytatva most továbblépünk a Bavat Batráról a Szánhedrin traktátusra. A korábbi írásokat itt alálják meg.

A mai dáf olyan cselekedetek sorozatát tárgyalja, amelyekhez a Nagy Szánhedrin, azaz a 71 bíróból álló testület jóváhagyása szükséges. Ide tartozik például a főpap felett való ítélkezés, valamint egy király azon döntése, hogy tetszés szerinti háborút indítson (ellentétben azzal a háborúval, amelyet Isten parancsolt meg, és így kötelező). Ezeket az ítéleteket a traktátus első misnája világosan kimondja, azonban a Gemara további indoklásokat is fűz hozzájuk.

Vegyük például a hamis próféta esetét. Miért éppen a Nagy Szanhedrinnek kell eljárnia ellene?

Rabbi Josei, Rabbi Hanina fia azt mondja: ez a hamis prófétával kapcsolatosan használt "elbizakodottság" a lázadó vének kontextusából származó "elbizakodottságból" származik.  Ahogyan ott 71 tagú bíróság ítélkezik, úgy itt is.

De mi a kapcsolat a hamis próféta és a lázadó vén között? Mózes ötödik könyve mindkettőjükkel kapcsolatban a "zadon" szót használja, amely szemtelenséget vagy vakmerőséget, elbizakodottságot jelent. A Gemara a gezera sava nevű hermeneutikai módszert alkalmazza, amely során két látszólag független szöveget egy közös szó vagy kifejezés révén összekapcsol. Számtalanszor találkozhattunk már ezzel a gondolatmenettel a Dáf Jomi során. Ennek segítségével most a Gemara a hamis próféta sorsát a lázadó vén sorsához köti. Mivel tudjuk, hogy a lázadó vént egy 71 tagú bíróság ítéli el, ugyanez vonatkozik a hamis prófétára is.

De vajon ez valóban így van?

Hiszen amikor az "elbizakodottság" (zadon) szó előfordul a lázadó vén esetében, az a halálbüntetéssel kapcsolatban szerepel, márpedig a halálos ítéletet egy 23 tagú bíróság is kimondhatja. Akkor honnan tudjuk biztosan, hogy a hamis prófétának is 71 bíró elé kell állnia? Res Lakis ehelyett egy másik nyelvi kapcsolatot hoz: a "davar" (szó, beszéd) kifejezést, amely előfordul mind a hamis próféta kapcsán, mind pedig a lázadó vén említését megelőző néhány versben. Ott az áll, hogy a különösen nehéz ügyeket a jeruzsálemi papok elé kell vinni. Ez elég erős kapcsolat ahhoz, hogy arra következtessünk: a hamis próféta ügyében is a 71 tagú bíróság jár el.

De itt a Gemara felvet egy érdekes kérdést: elsőként a hamis prófétát kapcsoltuk össze a lázadó vénnel a "davar" szó közös használata okán, és azt sugalltuk, hogy a hamis próféta követte a lázadó vénembert abban, hogy az ügye 71 bírót követelt meg. De mi lenne akkor, ha a másik irányba indulnánk el? Ha a davar szóval összekapcsoljuk őket, inkább azt a következtetést vonnánk le, hogy ahogy a hamis próféta megítéléséhez 71 bíróra van szükség, úgy a lázadó vén megítéléséhez is ennyire. 

Tehát összefoglalva: Az elején csupán feltételeztük, hogy a lázadó vén 71 bíró elé kerül, de ez nem volt biztos. Később viszont már biztosan tudtuk, hogy a hamis próféta 71 bíró elé kerül, és felmerült a kérdés, hogy ez visszafelé is érvényes-e a lázadó vénre. A Gemara végül ezt a fordított következtetést nem fogadja el, de nem logikai okokból, hanem azért, mert a hagyomány ezt nem támasztja alá.

A válasz pedig a Gemara részéről az, hogy nem, nem indulhatunk el visszafordított logika mentén. Nem fejti ki ennek okát, de Rási megjegyzi, hogy nem használhatjuk a szóbeli analógiákat tetszés szerint. Az ilyen értelmezések nem önkényesek, hanem a tanítói hagyomány révén maradtak fenn egészen Mózesig és a Szináj-hegyig visszanyúlva. Saját értelmezéseket kitalálni már túlmegy a megengedett határon. Így hát miközben a mai daf megmagyarázza, miért ítéli a hamis prófétát 71 bíró, a lázadó vén ügyének pontos eljárását egy másik napra és egy másik lapra kell hagynunk.

My Jewish Learning cikke alapján fordította: Zucker-Kertész Lilla

mazsihisz icon

Címkék

Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Mazsihisz hírek
Közterület viseli ezentúl dr. Heves Kornél nevét Szolnokon
Megemlékezések
Gyász: Megrendülten búcsúzunk Dr. Zallel Jánostól
Élet + forma
Mesés esküvő a Dohányban
2025. Szeptember 02. / 10:26

Mesés esküvő a Dohányban