Magas szintű konferenciát tartottak Brüsszelben az európai zsidó közösségek védelméről

2024. December 09. / 16:21


Magas szintű konferenciát tartottak Brüsszelben az európai zsidó közösségek védelméről

A biztonsági intézkedések fokozása, a zsidó közösségek védelmével kapcsolatos tudatosság növelése, az ezekkel összefüggő jógyakorlatok és a hatékonyan működő stratégiák álltak a magyar EU elnökség rendezvényeként december 4-én lezajlott magas szintű nemzetközi konferencia témáinak középpontjában. A Magyarország EU melletti Állandó Képviselete és a Zsidó Világkongresszus által szervezett konferencián Prof. Dr. Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke is részt vett. A konferencia előadói között politikai döntéshozók, zsidó közösségi képviselők, biztonsági szakemberek és civil szervezetek képviselői szerepeltek.

A konferencián a beszédek mellett kerekasztalbeszélgetések és konkrét témákra összpontosító szakmai előadások is elhangzottak, amelyek megvilágították az október 7-i terrortámadások után elszabaduló antiszemita hullám hátterét, gyökereit, nemzetközi kontextusát. Az előadásokban és a kerekasztal-beszélgetésekben külön kitértek a szélsőbaloldali, a szélsőjobboldali és a vallási fundamentalista motivációk összefüggéseire. Emellett nagy hangsúly helyeződött a közösségi média, a mesterséges intelligencia szerepére is.

wjc-2024-grósz-andor.jpg

Szó esett arról is, hogy a különböző állami és nemzetközi szereplők tevékenyége, a nemzetközi diplomácia és a kettős beszéd szintén jelentős szerepet játszott abban, hogy az elmúlt egy évtizedben a zsinagógák és zsidó központok ellen irányuló terrortámadások, a fizikai és verbális antiszemita incidensek száma drámaian nőtt, az antiszemitizmus pedig elárasztja az online világot.

Több előadó beszélt Irán szerepéről: arról a tudatos építkezésről, amely először szociális és (inter)kulturális dimenziókat hangsúlyozott, majd olyan infrastruktúrát épített ki, amely normalizálta nemcsak a zsidók, de a minden „hitetlen” elleni erőszakot. Fokozatosan átemelte a korábban szigorúan vallási narratívákat, az iszlám hitelveket kicsavarva és sokszor megcsúfolva, a globális Nyugaton és Izraelben élő fiatal, szekuláris muszlim fiatalok számára egyfajta vonzó ellenkultúrává tette. Ezeket a tendenciákat a témában magasan képzett szakemberek konkrét példákkal is illusztrálták.

wjc-2024-3.jpg

A Mazsihisz képviseletében Prof. Dr. Grósz Andor elnök is felszólalt, aki Magyarország kormánya, illetve a magyar EU elnökség Izrael és a magyar zsidó közösség biztonsága melletti elkötelezettségéről beszélt. Felszólította a Nyugat értékeiben osztozó politikusokat és döntéshozókat, hogy politikai irányultságuktól függetlenül tegyenek meg mindent Izrael démonizálása ellen. Példaként a Nemzetközi Büntetőbíróság a közelmúltban Izrael politikai vezetői ellen kiadott, egyszerre bizarr és aljas letartóztatási parancsát említette.

Dr. Sztáray Péter András, biztonságpolitikáért felelős államtitkár a konferencián elmondott záró-beszéde

Korunk szomorú valósága, hogy 80 évvel a holokauszt után az európai zsidó közösségek biztonságát nem tekinthetjük adottságnak. Hallottunk itt a konferencián az európai zsidó életet fenyegető számos veszélyről és kihívásról, és megvitattuk, hogyan lehet ezekkel szemben fellépni. Az a tény, hogy 2024-ben ez még mindig probléma, mélyen aggasztó, és társadalmaink számára önvizsgálatra ad okot.

Az antiszemitizmus, az anticionizmus, a zsidók, a zsidó és izraeli intézmények elleni szóbeli támadások, fizikai bántalmazások olyannyira gyakorivá váltak, hogy a társadalom egy része már ’normálisnak’ fogadta el őket. Ahhoz, hogy megmutassuk, hogy ennek nem kell feltétlenül így lennie, és a zsidó közösségek ma is biztonságban élhetnek, sőt, gyarapodhatnak, hazánk jó példa.

wjc-2024-sztáray-péter.jpg

Magyarországon él Közép-Európa legnagyobb zsidó közössége. Büszkék vagyunk múltunkra és hagyományainkra, a zsidó közösséget a magyar és az európai kultúra szerves részének tekintjük. Nincs „mi” és „ők”. Alkotmányos és erkölcsi kötelességünk garantálni zsidó polgártársaink biztonságát.

Mély megrendüléssel töltött el bennünket, amikor láttuk a Hamász által 2023. október 7-én elkövetett brutális terrortámadásokat, átéltük a kollektív traumát, amelyet a támadások Izraelben és azon túl okoztak. Ugyanilyen mély megdöbbenést érzünk, amikor azt látjuk, hogy a támadásokat követően az antiszemitizmus és antiszemita incidensek, Izrael elpusztítására való felhívások és a terrorizmust dicsőítő tartalmak hulláma söpör végig Európa nagy részén. Az olyan atrocitások, mint a Maccabi Tel-Aviv szurkolói ellen novemberben Amszterdamban elkövetett támadások, az európai történelem egy nagyon sötét fejezetére emlékeztetnek bennünket, és elfogadhatatlanok.

A mostani incidensek is bizonyítják, hogy az antiszemitizmus, a rasszizmus és a gyűlölet minden más formája elleni munkánkat folytatni, sőt fokozni kell.  Magyarország számos jó gyakorlattal rendelkezik ezen a téren. A kormány zéró toleranciát hirdetett az antiszemitizmussal szemben. A zsidó közösség számára a biztonságos környezet megteremtéséhez azonban nemcsak szóbeli elkötelezettségre, hanem konkrét intézkedésekre is szükség van, amelyek hazánkban három kulcsfontosságú területre összpontosítanak: 1. bűnüldözési és jogi intézkedések; 2. holokauszt oktatás és emlékezés; 3. a zsidó kultúra és élet támogatása.

Ami az első területet illeti, Magyarországon tilos a holokauszttagadás. A közösség elleni erőszak vagy uszítás a büntető törvénykönyv része. Alkotmányunk lehetővé teszi a gyűlöletbeszéd polgári jogi üldözését is. Magyarország kormánya 2024 júniusában elfogadta az Antiszemitizmus elleni Nemzeti Stratégiát, amely többek között tartalmazza az antiszemitizmus elleni küzdelmet, és a magyarországi zsidó közösség érdekében tett lépéseket.

A holokauszt-oktatás a nemzeti alaptanterv része. A holokauszttal foglalkozó múzeumok, kutatóközpontok szerte Magyarországon megtalálhatók. A holokauszt áldozatainak emlékére és az ellene fellépők tiszteletére április 16-át a Holokauszt Nemzeti Emléknapjává nyilvánították. A magyarországi holokauszt idei 80. évfordulója alkalmából a kormány 1 milliárd forintot (~ 2,5 millió euró) különített el egyházi és civil kezdeményezések támogatására.

A zsidó közösség védelmének harmadik pilléreként kormányunk elkötelezett a zsidó kultúra népszerűsítése és a zsidó örökségi helyszínek megőrzése mellett. A magyarországi, sőt európai zsidó közösségek védelmével kulturális örökségünket és európai életmódunkat is védjük. A magyar kormány támogatást nyújtott a zsidó temetők és zsinagógák felújítására, amire az elmúlt nyolcvan évben nem volt példa. Emellett jelentős összegekkel támogatjuk a zsidó felekezeteket, a zsidó közösségeket és a civil szervezeteket, hogy folytathassák vallási és közösségépítő munkájukat.

A zsidó élet előmozdítása és közösségeink megőrzése más módon is megnyilvánulhat. Amikor máshol óriási nyomás nehezedik a kóser vágásra és más vallási gyakorlatokra, Magyarország kormánya világosan kijelentette, hogy a vallásszabadság alapján Magyarországon ilyen korlátozásokra nem kerül sor. Biztosítjuk, hogy a zsidó közösség hozzáférjenek mindenhez, ami hagyománya megőrzéséhez, vallása gyakorlásához szükséges.

Amint azt az EU Tanácsa magyar elnökségének programja is mutatja, úgy gondoljuk, hogy a jelenlegi helyzetben a tolerancia, a kölcsönös megértés, a kulturális örökség és a kultúrák közötti párbeszéd előmozdítása nem is lehetne aktuálisabb. Most van itt az ideje az európai zsidó élet támogatásának és védelmének.

Fotók: www.worldjewishcongress.orgFotók: www.worldjewishcongress.org

Az elnökség eredményeinek mérföldköveként a Tanács 2024. október 15-én következtetéseket fogadott el a zsidó élet támogatásáról és az antiszemitizmus elleni küzdelemről.

Nem beszélhetünk az európai antiszemitizmusról anélkül, hogy ne említenénk meg azokat a támadásokat, amelyekkel Izraelnek a nemzetközi színtéren szembe kell néznie. Magyarország régóta és rendíthetetlenül küzd az elfogult és kiegyensúlyozatlan Izrael-kezelés ellen a nemzetközi színtéren.

Világosan látjuk, hogy az Izrael elleni diplomáciai és jogi támadások megnyitják az ajtót a fizikai támadások előtt is.

Az európai zsidó közösségek biztonságának garantálása és az antiszemitizmus elleni küzdelem Európa közös érdeke, és e tekintetben továbbra is fáradhatatlanul dolgozunk. Intézkedéseink hatékonyságát mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy Magyarországot a zsidó közösségek számára az egyik legbiztonságosabb helynek tartják Európában, ahol senkinek sem kell rejtegetnie identitását, ahol senkinek sem kell választania vallása gyakorlása és a biztonság között. A máshol növekvő kihívásokkal szemben ezt a helyzetet nem tekintjük magától értetődőnek. Tudjuk, hogy ez az évek óta tartó következetes politika és kemény munka eredménye. Olyan munka, amelynek folytatása mellett Magyarország kormánya hitet tesz. 

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Közélet
Félelem és bezárkózás a diaszpórában
2024. November 15. / 11:58

Félelem és bezárkózás a diaszpórában

Kultúra
Könyvbemutató: Sárga csillag Kolozsváron