A zsidó szocialista, cionista város – Minszk

2020. Július 28. / 14:12


A zsidó szocialista, cionista város – Minszk

Mindig izgattak az olyan városok, országok, ahol egykor jelentős zsidó közösség élt. Minszk amellett, hogy napjainkban Fehéroroszország, pontosabban a Belarusz Köztársaság fővárosa, jelentős zsidó oktatási és kulturális központként működött az elmúlt évszázadokban – A Zsblog írást ajánljuk.

A XIV. század elejétől 1793-ig Minszk Lengyelország-Litvánia része volt; később cári uralom alá tartozott, a XV. századtól pedig Belorusszia legfontosabb kereskedelmi központjává nőtte ki magát. Miután a zsidókat száműzni kezdték Litvániából (1495), nagyon sokan települtek le Minszk városában. 1579-ben Báthory István király engedélyt adott a minszki zsidóknak arra, hogy üzlethelyiségeket béreljenek, azonban 1606-ban III. Zsigmond király mindenfajta kereskedelmi tevékenység folytatását megtiltotta számukra.

1633-ban IV. László király engedélyezte a zsidóknak, hogy ingatlant vásároljanak, még a piactéren is, sőt területet biztosított számukra egy zsidó temető létrehozására. A Chmielnicki lázadást és az azt követő orosz-lengyel háborút a helyi zsidó közösség tagjai is megszenvedték. 1679-ben III. Sobieski János király megerősítette, hogy házak és üzletek, a zsinagóga és a temető zsidók tulajdonjogát képezi és ismételten deklarálta a kereskedelem és kézművesség szabadságát. Ezeket a jogokat II. Augustus király 1722-ben teljes egészében ismét megerősítette. Ennek köszönhetően a minszki közösség a XVII. és a XVIII. században virágzott, bár ezzel azonban épp a helyi lakosok ellenszenvét váltották ki. Egy 1766-ban készült népszámlálás szerint Minszknek 1322 zsidó lakosa volt, akik kiemelt szerepet játszottak a város kereskedelmi életében. A zsidó közösség szellemi élete is gazdagodott, 1685-ben a helyi rabbi, Moses Mordecai létrehozta az első jesivát a településen.

A XIX. században Minszk volt az egyik legnagyobb és legfontosabb zsidó közösség az akkori Oroszországban. 1847-ben a zsidó népesség lélekszáma 12 976 főre, 1897-ben 47 562-re növekedett, utóbbi a teljes népesség 52,3%-át tette ki. A városban egy maskilim kör is létezett, és az 1840-es években számos zsidó iskolát alapítottak, melyek tanterveiben világi tantárgyak is szerepeltek. Minszkből származott és fejlődött a zsidó munkásmozgalom. Az 1870-es évek közepén zsidó szocialisták körét is megszervezték, melyek az 1880-as és 1890-es években nagyon aktívak voltak. Az 1893–94-es években megszületett velük szemben a „nemzeti ellenzék” is.

1895-ben Minszkben rendezték meg a zsidó szocialisták kongresszusát, amelyen megvitatták a Zsidó Szocialista Szövetség létrehozását is. 1901 és 1903 között Minszk a Független Zsidó Munkáspárt központja lett. Az 1880-as évektől a cionista eszmék jelentős teret hódítottak a helyi zsidó közösség tagjai körében.

A szovjetrendszer megalakulása után Minszkben a Szovjetunió más részeihez hasonlóan igyekezett a hatalom elnémítani a zsidó közösségi és vallási életet. A vallási és nemzeti intézményeket a jiddis nyelven és a kommunista ideológián alapuló zsidó kultúra intézményei váltották fel, Minszk a szovjet kommunista kulturális tevékenység fontos központjává vált a Szovjetunióban. Jiddis iskolákat alapítottak, és az 1924-ben alapított belorusz kulturális intézetben zsidó szakosztályt szerveztek. Zsidó tanszék jött létre (1921) a Minszki Egyetem Oktatási Karán. Ezeket az intézményeket azonban az 1930-as évek közepén bezárták.

1926-ban Minszkben 53 686 zsidó élt (a népesség 40,8%-a), 1939-re pedig 70 998-ra növekedett (a teljes népesség 29,7%-a) lélekszámuk.

A teljes írás ide kattintva olvasható el

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
Önkéntesek jelentkezését várja Élet Menete
Élet + forma
Köszönet az őrbottyáni diákoknak és tanáruknak
Megemlékezések
Elhunyt Gát György filmrendező, producer
2024. Március 13. / 20:41

Elhunyt Gát György filmrendező, producer