Ma van a náci állami pogrom, a „kristályéjszaka" évfordulója

2024. November 09. / 17:57


Ma van a náci állami pogrom, a „kristályéjszaka" évfordulója

Az 1938. november 9–10-én történt, Joseph Goebbels által irányított kísérteties pogrom a megszépítő „birodalmi kristályéjszaka” néven vonult be a krónikákba. A rettenetes vérengzésben 91 embert megöltek, közülük többeket a nyílt utcán. Soha nem feledjük az áldozatokat!

1938-ra az öt éven át szított gyűlölet a tettlegességig fokozódott. A szikrát, a végső lökést egy Párizsban élő lengyel/német kötődésű fiatalember, Herschel Grynszpan adta meg. 1938 novemberében kihallgatást kért a francia főváros német követségén. A távollévő nagykövet helyett a képviselet egy fiatal diplomatája fogadta. Grynszpan néhány lövéssel halálosan megsebesítette.

A párizsi német követség tanácsosának meggyilkolása jó ürügyet teremtett a nácik számára a céltudatosabb zsidóellenes intézkedésekhez (a merénylő egy 17 éves fiú volt, akinek a szülei a birodalomból kiutasított 17 ezer lengyel zsidó közé tartoztak, akiket Lengyelország nem fogadott be, s a hidegben, a szabad ég alatt, a senki földjén hányódtak). 

Az 1938. november 9–10-én Goebbels vezette kísérteties pogrom a megszépítő „birodalmi kristályéjszaka” néven vonult be a krónikákba. A pogrom során 91 személyt megöltek, közülük többeket a nyílt utcán. Zsinagógákat és zsidó üzleteket gyújtottak fel, családokat bántalmaztak, s összesen 30 ezer zsidót hurcoltak koncentrációs táborba. Az akciót a német nép spontán bosszújának állították be. 

A „birodalmi kristályéjszakával” új szakasz kezdődött a náci faji politikában: felerősödött a zsidók szisztematikus gazdasági kizsákmányolása és kiszorítása a gazdaságból. A zsidók nem lehettek többé vállalkozások tulajdonosai, nem dolgozhattak a kereskedelemben, nem vezethettek gépkocsit, nem látogathattak mozielőadásokat, könyvtárat, a zsidó gyerekek nem járhattak iskolába. A következő év folyamán a 437 ezer fős németországi zsidó közösségből 250 ezren kivándoroltak az Egyesült Államokba, Argentínába, Nagy Brittaniába, Palesztinába és más országokba, amelyek hajlandók voltak befogadni őket. A Palesztinába kivándorlók vihették a vagyonukat, de a más országokba távozók összes vagyonát elkobozta az állam.

Forrás: Rubicon; HDKE.hu

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Élet + forma
A hét műtárgya: Ros hásánai üdvözlőlap
2024. Szeptember 27. / 14:00

A hét műtárgya: Ros hásánai üdvözlőlap

Kultúra
Kövek – A holokauszt emlékezete a tánc nyelvén