Gyász: elhunyt dr. Moskovits Sándor, Dávid ben Áháron, a Békéscsabai Zsidó Hitközség elnöke

2024. Augusztus 21. / 08:40


Gyász: elhunyt dr. Moskovits Sándor, Dávid ben Áháron, a Békéscsabai Zsidó Hitközség elnöke

A Békéscsabai Zsidó Hitközség megrendülten tudatja, hogy hitközségünk elnöke, dr. Moskovits Sándor 2024. augusztus 15-én, a zsinagógai naptár szerint 5784. áv hó 11-én hosszú betegség után 75 éves korában elhunyt.

Dr. Moskovits Sándor Békéscsabán született, 1949. július 15-én holokauszt-túlélő szülők gyermekeként. Hagyományőrző zsidó családban nőtt fel, ami egész életútját meghatározta. Az érettségi, majd két év katonai szolgálat után az akkori Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemen folytatta tanulmányait. Békés megyei agrárgazdasági témában folytatott kutatásai befejezéseképpen egyetemi doktori fokozatot szerzett.

gyász-DrMoskovitsSándor_1.jpg

1975-ben házasodtak össze Zsuzsával, feleségével, akivel nagy szeretetben, 49 évet töltöttek együtt. Két gyermekük és két unokájuk született. Gyermekeire és unokáira nagyon büszke volt.

Teljes szakmai munkássága Békéscsabához kötődik, előbb a HAFE ellenőre, ezt követően a Gabonaforgalmi és Malomipari Vállalat vezető munkatársa, utóbb a Körös Kazángyártó és Gépipari Vállalat igazgatója, végül a Békés Megyei Víz- és Csatornamű Vállalat gazdasági vezérigazgató-helyetteseként 2011-ben vonult nyugdíjba.

Édesapját követve, 1991-től, 33 éven keresztül vezette a Békéscsabai Zsidó Hitközséget. Lankadatlan kitartással tartotta össze a kis közösséget, fenntartotta a zsidó élet folytonosságát a városban. Fáradhatatlan és elkötelezett aktivitással rendkívüli eredményeket ért el. Vezetése alatt, 2004-ben felépült az új ligeti zsinagóga, amely a legnagyobb, újépítésű zsinagóga Közép-Európában a holokauszt óta. Szervezőmunkájának köszönhetően, hosszú előkészítés eredményeként, 2016-ban elkészült a zsinagógát és a temetőt övező, 90 méter hosszú holokauszt emlékfal, amelyen az országban egyedülálló módon a vármegyéből elhurcolt összes, 5000 holokauszt-áldozat neve olvasható. Ennek megvalósítására különös büszkeséggel tekintett vissza, nagy megnyugvást jelentett számára, hogy a mártírok neve immáron bizonyosan fennmarad. Eredményekben gazdag szakmai-, és közéleti életművét Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése 2019-ben a Békéscsabai Életműdíj kitüntetéssel ismerte el. Rá jellemző szerénységgel erről mindig úgy nyilatkozott, hogy ez az egész hitközség érdeme, pedig mindaz, ami az elmúlt 33 évben felépült, az ő agilitása és elkötelezettsége nélkül ma nem létezne.

Közösségében nagy szeretet és tisztelet övezte, mindig a békét és az egyetértést kereste, de bátran kiállt, ha úgy érezte, hogy azzal a zsidóság érdekét szolgálja. Betegségét türelemmel és kitartással viselte.

Dr. Moskovits Sándort, a Békéscsabai Zsidó Hitközség saját halottjaként a kile és a család körében. 2024. augusztus 19-én, hétfőn helyezte végső nyugalomba a békéscsabai Csendes utcai zsidó temetőben. Temetésén tiszteletüket tették Szarvas Péter Békéscsaba megyei jogú városának jelenlegi, valamint Vantara Gyula, a város egykori polgármestere, valamint dr. Grósz Andor, a Mazsihisz elnökének képviseletében dr. Róna Iván.

Fekete László főkántor gyászimája után a temetési szertartást Markovics Zsolt főrabbi vezette, aki meghitt hangon emlékezett elhunyt elnökünkről.

Legyen áldott az emléke!
Zichrono livráchá!

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Megemlékezések
Megemlékezés október 7-e évfordulóján a Dohány-zsinagógában
Történelem
Az auschwitzi sófár
2024. Október 01. / 11:28

Az auschwitzi sófár