Beleilleszteni, amit teszünk, a város és a világ szövetébe: Kőnig Tamás emléke

2024. Október 14. / 14:23


Beleilleszteni, amit teszünk, a város és a világ szövetébe: Kőnig Tamás emléke

Kőnig Tamás Ybl-díjas építész elsősorban nem átalakítani, hanem megóvni akarta az épített környezetet, a világot. Tervezőként is szenvedélyesen érdekelte az építészet története, a városé, amelynek polgára és formálója volt, ez kötötte őt a hagyományhoz, a saját bölcs és szép magánszertartásaihoz és hozzánk. A hitközséghez és a zsidósághoz.

Hetvenhárom éves korában elhunyt Kőnig Tamás Ybl-díjas építész, az elmúlt évtizedek magyar építészetének egyik fontos szereplője. A hírt a Magyar Építőművészek Szövetsége osztotta meg Facebookon. 2009-ben Podmaniczky-díjjal, 2020-ban pedig ICOMOS-díjjal tüntették ki. Szintén ebben az évben kapott FIABCI- és Építőipari Nívódíjat a Rumbach Sebestyén utcai zsinagóga rehabilitációjáért.

Kőnig Tamás, akiről sorban emlékeznek meg most a nagy internetes lapok, méltán, az utóbbi évtizedek egyik legfontosabb építész tervezőjeként, mindezen túl még nagyon hűséges ember is volt, akik ismerik, tudják. Hűséges életen át tartó barátságokhoz régi osztálytársakkal, hűséges a kollégáihoz, Wagner Péterrel, a cégtársával együtt jártak egyetemre és együtt dolgozták végig az életüket, hűséges mindazokhoz, akik hozzá tartoztak, szelíd és megbánthatatlan szinte, kedves, megbocsátó, ragaszkodó. Hűséges volt a városépítészet hagyományához, Lajta Béla, a nagy magyar zsidó építész, akinek pályája végig kíséri az övét, akiknek épületeit ő is közvetítette a jövőnek, dolgozott velük és írt és tanított Lajtáról. Hűséges volt rokonként és barátként, akik így ismerték, tudják róla. Számon tartott mindenkit és mindent, csendes, minden erőfeszítés nélkül is biztos szeretettel. Hűséges volt a saját hagyományaihoz, a kora hajnali úszáshoz, a bridzshez, a lapok kávéházi kiolvasásához, amíg voltak lapok, nyomtatott sajtó és kávéházak, inkább presszók, hűséges olvasója volt végig a Narancsnak és a HVG-nek, szertartás volt megvennie, átnéznie, hétről-hétre. És hűséges volt az élete budapesti helyszíneihez az egyetemtől a csillaghegyi uszodáig, hű volt a Hegedűs, ő néha, édesapját idézve, játékosan úgy mondta, Csáky utcai zsinagógakörzethez. Amelynek ciklusokon keresztül volt a küldötte a Mazsihisz közgyűlésében. Ott házasodtak a szülei, ott let bár micvá a fia sok évtizeddel később.

könig-tamás-gyász.jpg

Hűséges volt akkor is, amikor, élete utolsó éveiben, elkezdett egy másik taghitközségbe, a Bét Orimba járni péntek este, felbukkant a hétköznap reggeleken, időről-időre, és az ünnepek alatt is. A világ otthonosságának megőrzése, vagyis a szeretet mozgatta, a kötődés minden bonyolult, sokféle hűségében, meg lehetett tőle tanulni, mire jó, hogyan erősít szertartás és hagyomány. Reggel óta sokat idézett hitvallása volt a katolikus Paul Claudeltől származó mondat: mielőtt a világot tökéletesre alakítanánk, előbb meg kéne próbálni nem tönkretenni.

Azért szeretett tanítani is, mert nagyon hitt a folytonosságban, a továbbadásban, a hűségben. Voltak kedves szófordulatai is, a bölcsen rezignált, éleslátó konklúzió, hogy „ahogy ez most kinéz”, az nem bíztató, de elég volt csak annyi, hogy „ahogy ez most kinéz”, illetve, amikor mesélt, mert nagyon szeretett történetet mesélni, a továbbvivő, hol magyarázó, hol ironikus „következésképpen”.

Mert a folytonosság, a hűség embere volt, távoli rokonokat tartott össze családként egész életében. Nekem, akinek a nagybátyám, az örömteli, fesztelen, könnyed családi összetartozás tapasztalatát is ajándékozta, megnyugtató jelenléte biztonsága, otthonossága mellett.

Barátai, kollégái, fiai, unokái, rokonai őrzik emlékét, mi, pesti neológ és reformzsidók és a városi tér szövete, amíg csak áll ez az általa annyira hűen szeretett város. Mindaz és mindazok, mi mind, amihez és akikhez nem szűnt meg hűnek lenni, amíg dobogott a szíve. 

Vári György írása

Kőnig Tamás temetése, 2024. október 16-án, szerdán 10 órakor lesz a Kozma utcai zsidó temetőben.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Judaizmus
Napi Talmud - Bava Batra 163: „Két sor"
2024. December 20. / 09:46

Napi Talmud - Bava Batra 163: „Két sor"