Egy vékony kisregénnyel, a Kerengővel és hatalmas, látomásos darabokkal kezdte pályáját Weöres Sándortól ihletve –, ezekre a magyar színpad nem volt vevő. Volt továbbá még egy szép verseskötete is az elején, Vas István fedezte fel.
Aztán áttért a történelmi nagyregényekre – Ikszek, Jövevény (ez később Messiásokra módosult), majd a Fogság – és a jórészt éppen a jelenkori mindennapok nyomorúságát megmutató, korfestő színdarabokra - az elementáris sikert hozó Csirkefejtől a Koccanásig –, ilyennek ismeri már jórészt széles, tízezres közönsége, ezzel a felállással lett a legnépszerűbb magyar írók egyike. Mindent tud a dramaturgiáról és a magyar színházi közegről is, egyáltalán, az országunkról. Major Tamásra írta az Imposztor főszerepét és valamelyest Gobbi Hildára a Csirkefejét; darabjai nélkül el sem lehetne mesélni a magyar színháztörténetet.
A hatalom manipulatív játékaival foglalkozott és a mindent és mindenkit maga alá gyűrő történelemmel, amelyből aki csak tud, a hit felé, Istenhez próbál menekülni. Makacs ateista, akit nem hagy nyugodni a hit természete.
Hősei, Messiásokat keresnek és vélnek is találni, a 19. századi lengyel száműzöttek éppen úgy, mint az első századbeli zsidók és pogányok tömegei a kereszténység születésének éveiben. Gersom Ram és Uri, a Messiások és a Fogság főhősei egyaránt lelkesülésre hajlamos, majd végleg szkeptikussá, sőt cinikussá váló zsidó világutazók, történelmi hajótöröttek, akik megértik végül, hogy nincs kiút; hogy nincs más, mint ami van, és ami van, az fogság. A legtekintélyesebb zsidó kulturális lap, a Tablet magazin az angolra fordított Fogságot nagy zsidó regényként ünnepelte néhány hónapja.
Spiró – miközben tanított is évtizedeken keresztül – írt értekezéseket a délszláv és a lengyel irodalomról, könyvet Shakespeare szerepösszevonásairól, felfedezte a Sorstalanságot a ’80-as évek elején, hogy a nyomában a világ is felfedezze, írt szatirikus regényeket (A jégmadártól a Feleségversenyig) és személyes és őszinte, megrázóan szép novellákat is.
És még mindig csak 70 éves. Isten éltesse!
