Jichák Herzog: „Ezek azok a pillanatok, amikor az igaz barátság megmutatkozik”

2025. Február 19. / 12:11


Jichák Herzog: „Ezek azok a pillanatok, amikor az igaz barátság megmutatkozik”

A Zsidó Állam elnöke, Jichák Herzog ma reggel ellátogatott a Herzl térre, Herzl Tivadar egykori szülőházának helyére, és megtekintette a Dohány utcai zsinagógát, amelynek falán 1991-ben az édesapja, Chájim Herzog, Izrael hatodik elnöke helyezett el emléktáblát. Most az államfő a Mazsihisz elnökével, dr. Grósz Andorral leplezte le azt a márványtáblát, amely viszont az ő látogatásának állít emléket.

Jichák Herzog február 18-án, kedden érkezett Budapestre, majd feleségével, Michal Herzoggal együtt a Sándor-palotában fogadta Sulyok Tamás köztársasági elnök, később pedig a Karmelitában Orbán Viktor miniszterelnök. A találkozókon az izraeli államfő köszönetet mondott Magyarországnak az Izrael melletti, következetes diplomáciai és politikai kiállásáért, valamint az antiszemitizmus elleni harcáért. Jichák Herzog – az MTI tudósítása szerint – így fogalmazott: „ezek azok a pillanatok, amikor az igaz barátság megmutatkozik”. 

20250219_Hercog_06.jpgA magyar állampolgárságú Omri Miran családjával

A Zsidó Állam elnöke tegnap találkozott a magyar állampolgárságú Omri Miran családjával is. A férfit a Nahal kibucból rabolták el a Hamász-terroristák 2023. október 7-én. Omri Miran felesége, Lisi azt mondta az izraeli és a magyar államfőnek, hogy 

„nekünk és egész Izraelnek szükségünk van az olyan vezetők segítségére, mint önök, hogy a férjem mihamarabb kiszabaduljon és ez a rémálom véget érjen”.

Jichák Hercog tegnap este még két hivatalos programon vett részt. A Merkaz Héber és Izraeli Kulturális Központban a magyarországi zsidó közösségek, felekezetek és intézmények vezetőivel találkozott a felesége társaságában. Erről honlapunknak dr. Grósz Andor, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöke azt mondta: a résztvevőket Izrael budapesti nagykövete köszöntötte, majd Jichák Herzog arról beszélt, hogy 

számára fontos a magyarországi zsidó felekezetek és intézmények vezetőivel való, személyes találkozás, hiszen így első kézből szerezhet benyomást a magyar zsidóság életéről. 

20250219_071815 (2).jpg

Az államfő a beszédében kitért arra, hogy a magyarországi zsidóság – akár a múltban – ma is komoly jelentőséggel bír a diaszpórában. Elmondta: mélyen együttérez a magyarországi zsidósággal a vészkorszakban minket ért tragédia miatt, ugyanakkor örömmel tölti el, hogy ma az országban virágzik a zsidó élet. Érintette azt is, hogy a nap folyamán Sulyok Tamással és Orbán Viktorral tárgyalva megköszönte Magyarországnak az Izraellel szemben tanúsított barátságát és a magyar zsidó közösségeknek nyújtott segítségét.

A találkozón a Mazsihisz képviseletében dr. Grósz Andoron kívül részt vett dr. Frölich Róbert országos főrabbi, Mester Tamás Mazsihisz-alelnök, a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) elnöke és dr. Nógrádi Péter Mazsihisz-alelnök. Jelen volt dr. Toronyi Zsuzsanna, a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár igazgatója, Ledniczky Lívia, a MERKAZ vezetője, dr. Balázs Gábor, az OR-ZSE általános rektorhelyettese, dr. Zima András, a HDKE igazgatója és Zeitler Ádám, a Lauder iskola következő főigazgatója, valamint az EMIH és a MAOIH vezetői. 

A Mazsihisz említett képviselői tegnap este részt vettek azon a díszvacsorán is, amit Sulyok Tamás államfő és felesége adott a Budai Várban az izraeli elnöki pár tiszteletére. A Lovardában rendezett eseményen a magyar politikai, diplomáciai és egyházi élet jelentős személyiségei vettek részt, közreműködött dr. Nógrádi Gergely főkántor, aki többek között az Avinu Malkénu című dalt énekelte. 

Jichák Hercog és felesége ma reggel a Herzl térre és a Dohány utcai zsinagógába  látogatott, ahol többek között dr. Grósz Andor, dr. Frölich Róbert, Mester Tamás és dr. Nógrádi Péter fogadta. 

20250219_Hercog_42.jpg

Az államfő megtekintette a Dohány-zsinagóga falán azt az emléktáblát, amelyet édesapja, Chájim Herzog Izrael állam hatodik elnökeként leplezett le az 1991-es budapesti látogatásának emlékére. Itt mától egy újabb emléktábla hirdeti Jichák Herzog mostani látogatásának emlékét. 

20250219_Hercog_39.jpgAz Új Élet különszámával

Dr. Grósz Andor az államfőt megajándékozta egy díszesen bekeretezett fotóval, amely 1900-ban készült a Dohány utcai zsinagógáról, továbbá átadta neki az Új Élet kifejezetten erre az alkalomra, egy példányban nyomtatott különszámát, amelyben azok a cikkek és fotók kaptak helyet, amelyek Chájim Herzog 1991-es látogatásakor készültek. 

20250219_Hercog_35.jpg

Az államfő és a felesége ezután több mint fél órát szánt a zsinagógabelső megtekintésére. Jichák Herzogot láthatólag lenyűgözte a gyönyörű épület, így sok kérdést tett fel a zsinagóga történetével kapcsolatban. 

20250219_Hercog_31.jpg

Dr. Nógrádi Péter, aki héber tudása révén fültanúja volt az elnökkel folytatott eszmecseréknek, honlapunknak azt mondta: Jichák Herzog teljes mértékben tisztában volt vele, hogy milyen veszteség érte a magyar zsidóságot a soá alatt. Kérdései többek között arra irányultak, hogy milyen események történtek a Dohány utcai zsinagógában és magával az épülettel 1944-ben, továbbá tudakozódott Horthy Miklós kormányzónak a budapesti zsidókat érintő intézkedéseiről. 

20250219_Hercog_04.jpgBalról jobbra: dr. Nógrádi Péter, dr. Grósz Andor, Mester Tamás, dr. Jichák Herzog, dr. Michal Herzog, dr. Frölich Róbert

A mindvégig barátságos, fesztelen és közvetlen Jichák Herzognak a látogatás végén gondja volt arra, hogy közös fotók készüljenek róla és vendéglátóiról a zsinagóga kapujában. Majd az államfő odaintette kíséretének több tagját is, hogy őket is megörökítsék a felvételek. Fontos megjegyezni, hogy a zsinagógában ott volt a Magyarországon a holokauszt alatt született Aháron Sevó is, akinek unokája, Malkia Grosz tavaly halt hősi halált a Hamász elleni harcok során. 

Az izraeli államfő hivatalos Facebook-oldala is beszámolt a látogatásról, a bejegyzést és a fotókat ITT találják.

Fotók: Ritter Doron

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek