A Zsidó Ügynökség erőteljesen szembeszállt az izraeli Főrabbinátussal a héten. Többek között azért is, mert megfúrták a megállapodást, amely lehetővé tenné, hogy a nők szabadon imádkozhassanak a Siratófalnál.
Natan Sharansky
A világ legnagyobb és legfontosabb cionista civil szervezete, a Zsidó Ügynökség legfőbb döntéshozó szerve egyhangúan elfogadott határozatban szólította fel Izrael kormányát, hogy léptesse életbe azt a Siratófallal kapcsolatos megállapodást, amelyet január végén minden érintett fél jóváhagyásával fogadtak el, de amelyből később az ortodox közösség kihátrált és meg is akadályozta végrehajtását. Ez az elképzelés lehetővé tenné, hogy a Fal környezetében közösen imádkozhassanak férfiak és nők és a nők is viselhessenek, ha kívánnak, kipát vagy imaszíjat, felolvashassanak a Tórából.
Az állam megalakítása óta 3 millió zsidó Izraelbe költözését lehetővé tévő, az állam megalakulásában döntő szerepet játszó Zsidó Ügynökség szerint a megállapodás életbe lépésének késlekedése „fokozza a világ zsidóságának türelmetlenségét”.
Az angolszász világban ugyanis a nők számára teljes vallási egyenjogúságot biztosító reform és konzervatív zsidó közösségek meghatározó jelentőségűek és folyamatos nyomást gyakorolnak Izraelre, hogy biztosítsa vallási egyenjogúságukat. A Zsidó Ügynökség legfontosabb célkitűzése az, hogy minél szorosabbra fűzze a diaszpórában élő zsidóság Izraelhez fűződő kapcsolatait, miközben az, hogy az állam vallási intézményeit a többi irányzat elismerését megtagadó ortodoxia tartja ellenőrzése alatt, a nem ortodox közösségek összességében több millió hívét idegenítheti el Izraeltől. Ez magyarázhatja, hogy a vitában a Zsidó Ügynökség a reformzsidók és a konzervatívok mellé állt.
Ön mit gondol: helyes volt a Zsidó Ügynökségnek a reformok mellé állnia?
A The Times of Israel írása alapján
