A fiatal generáció szemléletformálása nem pusztán
szavakon, hanem hiteles példamutatáson keresztül valósulhat meg. E tekintetben
valódi mérföldkő volt az a kezdeményezés, amelynek nyomán 2025. május 15-én
különleges érzékenyítő és ismerkedő program valósult meg a budapesti Síp utcai
székházban, illetve a Dohány utcai zsinagógában.
A rendezvényt dr. Homolay Károly, a Bartók Béla úti Gárdonyi Géza Általános Iskola igazgatója indítványozta, Hományi Tamás
Márton, a tankerületi központ igazgatójának közreműködésével. Nem csupán megvalósult ez az elképzelés, hanem valódi közösségi élménnyé, nyitott, építő beszélgetéssé és maradandó tapasztalattá formálódott. A program az XI. és XXII. kerület általános iskolai igazgatóit szólította meg, lehetőséget adva arra, hogy személyesen is megismerkedjenek a zsidó közösség múltjával, jelenével és értékeivel.
A rendezvény létrejöttében kulcsszerepet játszott Radnóti
Zoltán főrabbi, aki örömmel fogadta a kezdeményezést, és minden támogatást megadott annak sikeréhez.
A program 10 órakor kezdődött a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) és a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) közös székházának Dísztermében, ahol barátságos munkareggeli keretében indult az ismerkedés – a vendéglátásról a Laky konyha gondoskodott.
A vendégeket köszöntötte és előadást tartott:
Dr. Kunos Péter, a Mazsihisz és a BZSH ügyvezető igazgatója, aki személyes élményein keresztül mutatta be a zsidó közösség történetének kevésbé ismert, de annál fontosabb fejezeteit.
Radnóti Zoltán főrabbi, Radnóti Zoltán főrabbi, a Budapesti Rabbiság igazgatója, aki hangsúlyozta: ez a mai találkozó azért jött létre, mert a szakmai felkészültség mellett még a pedagógusok számára elengedhetetlen a személyes tapasztalás, ha a zsidóság történelméről és a zsidó népről méltó módon, empátiával és hitelesen szeretnénk beszélni a diákoknak.
Märcz Andrea, a Mazsihisz civil kabinetvezetője, aki Prof.
Dr. Grósz Andort, a Mazsihisz elnökét, valamint Mester Tamást, a BZSH elnökét képviselte.
Rapi-Legény Zsuzsanna , a Rumbi Tanház vezetője, aki a hittanoktatás fontosságáról beszélt.
Kovács Ágnes, a Mazsihisz Hittanoktatási Osztályának munkatársa, aki Csizmadia Márta, az Oktatási Osztály megbízott vezetője nevében volt jelen.
A nap egyik legemlékezetesebb programja a Dohány utcai
zsinagóga és annak komplexumának bejárása volt, ahol Gönczi Ágnes vezetésével a résztvevők mélyebb bepillantást nyerhettek a budapesti zsidóság történetébe és kulturális örökségébe.
A közel harminc fős csoport rendkívül nyitottan és érdeklődően fogadta a programot. A résztvevők között izgalmas eszmecsere alakult ki, ami egyértelművé tette: az ilyen találkozások valóban képesek hidakat építeni és elősegíteni az elfogadást, a megértést, az együttműködést.
A Mazsihisz és a BZSH bízik abban, hogy ez az úttörő kezdeményezés példaként szolgál majd más tankerületek számára is, és hasonló programok révén egyre több pedagógus nyerhet személyes tapasztalatot a magyarországi zsidóság történetéről, értékeiről és mai életéről.
Zucker-Kertész Lilla
