Bruck Edith magyar származású írónő, holokauszttúlélő avatta fel újra az őt ábrázoló, korábban megrongált emlékgrafitit a Soa-múzeum falán Rómában a héten. AleXandro Palumbo utcaművész grafitijéről van szó, amely januárban az Emlékezés napja alkalmából készült, s amelyet azóta is ismeretlen elkövetők megrongáltak: lekaparták a grafitin szerepelő Dávid-csillagokat és az izraeli zászlót.
Bruck Edith rántotta le a leplet az alkotásról, amelyen ő látható a koncentrációs táborok rabjainak csíkos ruhájában, vállán izraeli zászlóval.
A Dávid-csillag Edith Bruckkal, AleXandro Palombo műve. Fotó: Ariel Nacamulli/JNS.org
„A legjelentősebb üzenetnek annak hangsúlyozását tartom, hogy nem gyűlölök senkit. Szívem nyitott, mint egy szent kapu" - mondta Bruck Edith azt a mondatát idézve, amely belekerült a katolikus egyház idei jubileumi szentévére kiadott könyv előszavába.
Az ünnepélyes avatáson jelen volt Mario Venezia, a Soa Múzeum Alapítvány elnöke, Victor Fadlun, a Római Zsidó Hitközség elnöke, Noemi Di Segni, az Olasz Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke, Jonathan Peled, Izrael római nagykövete, valamint a római főpolgármesteri hivatal és az olasz politikai és kulturális élet képviselői.
AleXandro Palumbo utcaművész grafitijéről van szó, amely januárban az Emlékezés napja alkalmából készült, és ami az idén egybeesett az auschwitzi haláltábor felszabadításának nyolcvanadik évfordulójával. A stencil technikával készített alkotás eredetileg Milánó egyik utcájának falára került. Több jelenetből állt: az egyiken három holokauszttúlélő állt egymás mellett, Liliana Segre szenátor, Sami Modiano és Edith Bruck. Egy másikon Edith Bruck szerepelt vállán izraeli zászlóval, mögötte az auschwitzi tábor kapujának feliratával.
Február harmadikán ismeretlen rongálók lekaparták a grafitin szerepelő Dávid-csillagokat és az izraeli zászlót. Most az alkotás a római Soa-múzeumba került az olasz főváros központjában, az egykori zsidó negyed, majd később gettó szívében.
A kilencvenhárom éves Bruck Edith az MTI-nek elmondta, fontosnak tartja, hogy megmentették a holokauszt túlélőit ábrázoló alkotást, visszahelyezték rá a letépett zsidócsillagot és az izraeli zászlót.
Hangsúlyozta, hogy a grafitit a Soa-múzeumban őrzik majd, "így élni fog, és nem veszik feledésbe. Az se felejtődjék el, amit mi, én személyesen is átéltem". "Nem tudom, kinek köszönjem a szabadságot, amely megszabadít mindenféle gyűlölettől. Nem tudom, mi a bosszú, és soha nem is akartam megismerni, mivel megmérgezi az emberek életét" - tette hozzá.
Bruck Edith fiatalok kérdéseire válaszolva elmondta, hogy a koncentrációs táborokból visszatérve senki sem akarta elhinni a vele történteket: "nem találtam fülekre, ezért elkezdtem írni". Felidézte, hogy 1955-ben költözött Olaszországba, és több mint hatvan éve járja az iskolákat, hogy tanúvallomását megossza a fiatalokkal, akikkel ma már interneten is kapcsolatot tart.
MTI
