Krausz Éva gyógypedagógus, nyugalmazott főiskolai tanár évtizedeken át megkerülhetetlen szereplője volt a hazai gyógypedagógiai életnek. Nemrégiben vette át a jubileumi diplomáját annak emlékére, hogy 70 évvel ezelőtt diplomázott. Az Új Élet abból az alkalomból készített vele interjút, hogy az idén 80 éves lapnak Krausz Éva már a kezdetektől, azaz 80 éve az olvasója.
– Minek köszönheti az Új Élet, hogy ilyen hűséges olvasója?
– Ez nekem olyan természetes, hogy ilyen kérdés eszembe sem jut. Része lett az életüknek, soha fel sem merült bennem a gondolat, hogy lemondjam.
– És megvan az eddigi összes példány?
– Dehogyis! Én nem vagyok efféle rendszerező alkat. El szoktam ajándékozni, annál is inkább, mert kettőt kapok! Egyet az előfizetésem miatt, egyet pedig Kardos Laci szokott nekem hozni, Kardos rabbi fia. Nagyon szeretem mindkettőjüket, régóta közel állnak hozzám.
– Vallásos családban született? Ezért volt fontos az új Élet már a kezdetektől?
– Mi nem vallásos család voltunk. A nagy ünnepeket betartottuk, de nem sem kóserság, sem semmi ilyesmi nem volt. Nálunk szabad levegő volt odahaza, az apámnak voltak keresztény barátai, János napkor, merthogy János volt, meghívták névnapot ünnepelni, és a szüleim is meghívták hozzánk a nem zsidó barátaikat egy-egy jó maceszgombóc-levesre. De amikor hatévesen iskolába kezdtem járni, az anyukám azt mondta, hogy ha valaki lezsidóz, rúgjak bele. Ennyi volt az én identitás-nevelésem.
– És kellett rúgni?
– Kellett. Az egyik osztálytársam, egy kislány azt mondta nekem, hogy büdös zsidó. Nem haragudtam rá különösebben, de belerúgtam. Nem is érdekelt a dolog, szóval otthon el sem mondtam. De behívatták az anyámat az iskolába, és mondta a pedagógus neki, hogy ő nem is érti, hogy ez a jó kislány miért rúgott bele egy másikba. Az anyám megkérdezte tőlem, hogy mi történt, mire azt mondtam, hogy az osztálytársam büdös zsidónak nevezett. És akkor az anyám, aki nem volt egy jámbor ember, azt mondta a pedagógusnak: hát akkor rendben, mert a rúgást én tanácsoltam neki. És ezzel a dolog el volt intézve. Egyébként éppen az ilyen témák érdekelnek az Új Életben is! Amikor a lap szót emel a rejtett és a nyílt antiszemitizmus ellen.
A Krausz Évával készített interjút teljes terjedelmében az Új Élet legfrissebb, e héten megjelent számában olvashatják el.
