Címkék
Holokauszt 80
Kultúra / 2024. November 19. / 10:42
Holokauszt 80: Tatán az 1945 című film és rendezője
A Kerti Katalin volt tatai polgármester által vezetett Goldberger Alapítvány szervezésében Török Ferenc: 1945 című játékfilmjét vetítik le a tatai Magyary Zoltán Tudásközpont és Könyvtár konferenciatermében november 20-án, szerdán 17 órától. A vetítés után (amelyen jelen lesz a rendező is) Hunyadi Imre közgazdász, helytörténész tart előadást a történet közvetlen történelmi előzményeiről. A mű Szántó T. Gábor elbeszélése alapján született.
Kultúra / 2024. November 18. / 11:21
„Őrizd meg, és emlékezz!” – Új kiállítás nyílt a Székesfehérvári Zsidó Hitközség történetéről
A Székesfehérvári Zsidó Hitközség több mint százéves múltját bemutató állandó kiállítás nyílt meg vasárnap a hitközség imatermében. Az "Őrizd meg, és emlékezz!" című tárlat a Holokauszt 80. évfordulójának emlékére készült, és a helyi zsidó közösség történetét dolgozza fel 1837-től 1956-ig, a zsidóság betelepítésétől a holokausztig és az azt követő évekig.
Megemlékezések / 2024. November 13. / 15:34
A biatorbágyi zsidóság emlékezete
A Holokauszt 80 Emlékév keretében megemlékezést, könyvbemutatót, kiállítás-megnyitót és kerekasztal-beszélgetést rendeznek a Pest vármegyei Biatorbágyon november 17-én, e héten vasárnap az egykori biai és torbágyi zsidóság emlékezetére. A Mazsihisz képviseletében ott lesz Radnóti Zoltán főrabbi, a Budapesti Rabbiság igazgatója is.
Kultúra / 2024. November 08. / 10:47
A művészet és emlékezés ereje: Szenes Hanna nyolcvan éve lobogó lángja
November 7-én, Szenes Hanna kivégzésének 80. évfordulóján a Gólem Színház színpadán került bemutatásra a „Hanna: Szabadesés több szólamban” című darab. Az eseményt dr. Grósz Andor, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöke mély érzelmekkel átitatott beszéde nyitotta meg.
Tudomány / 2024. Október 08. / 12:38
Budapest 1944: halálmenet, munkaszolgálat, deportálás
Neves szakértők részvételével rendez tudományos tanácskozást a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár a Mazsihisz-székház Goldmark-termében október 14-én, hétfőn 14 órától. A „Budapest 1944: halálmenet, munkaszolgálat, deportálás" című rendezvény az EU támogatásával valósul meg „A digitális emlékezet tudásbázisa – a holokauszt 80 évvel később" (Digital Memorial Knowledge Infrastructure – the Holocaust in Hungary 80 Years Later) program keretében.
Oktatás / 2024. Szeptember 20. / 14:39
Experience History: Utazó makettkiállítás nyílt Karcagon
A karcagi zsinagógában szerdán ünnepélyes keretek között mutatták be az Élet Menete Alapítvány új utazó kiállítását. Az alapítvány eddigi "legkülönlegesebb” szemléltető oktatási anyaga az Auschwitz-Birkenau koncentrációs tábor óriásmakettjének segítségével mutatja be a holokausztot és annak szélesebb kontextusát, illetve a helyi zsidó közösséghez köthető eseményeket. A tárlat szeptember végéig ingyenesen látogatható a karcagi zsinagógában.
Megemlékezések / 2024. Szeptember 15. / 15:33
Dicső sportsikereik sem akadályozhatták meg a magyar zsidó sportolók tragédiáját
– Most, amikor Kemény Ferencre és rajta keresztül a mártírhalált halt zsidó sportolókról, edzőkről, sportszervezőkről és mecénásokról emlékezünk meg, látnunk kell azt is, hogy milyen folyamatok játszódnak le körülöttünk. Látnunk kell, hogy a világ jelentős részén, úgy tűnik, megfeledkeznek a második világháború, a holokauszt tanulságairól – mondta dr. Grósz Andor Mazsihisz-elnök Kemény Ferenc és felesége botlatóköveinél.
Közélet / 2024. Szeptember 01. / 08:10
Csányi5: A holokauszt 33 tárgyon keresztül
Magyarországon eddig még soha nem vetített filmekből álló sorozatot indít az Auschwitz-Birkenau Emlékhely és Múzeummal közösen az Erzsébetvárosi Zsidó Örökségért Alapítvány (Csányi5). A Magyar Zsidó Örökségért (Mazsök) támogatásával megvalósult vetítés-sorozat első rendezvénye ma este 7 órakor lesz a Csányi utca 5. szám alatt lévő intézményben.
Megemlékezések / 2024. Augusztus 26. / 14:24
Mártír-istentiszteletek szeptemberben 2024/5784
Az alábbiakban a 2024. szeptemberében országosan megrendezésre kerülő mártír-istentiszteletek időpontjait és helyszíneit közöljük.
Kultúra / 2024. Július 29. / 13:02
Kik a holokauszt-irodalom méltatlanul elfeledett szerzői és miért felejtették el őket?
A Litera irodalmi portál podcastjának legutóbbi adásában olyan művek kerültek terítékre, amelyek lényeges rétegét alkotják a magyar holokauszt-irodalomnak, a kutatók igen szűk körén kívül mégsem tartja számon őket lényegében senki. A témáról Marczisovszky Anna irodalomtörténésszel és Tompa Andrea íróval a Litera szerkesztői, Greff András és Szekeres Dóra beszélgettek.
Megemlékezések / 2024. Július 22. / 15:30
Megemlékezés Petschauer Attila olimpiai bajnok botlatókövénél
A holokauszt 80. évfordulója és a Párizsi Olimpiai Játékok évében közös megemlékezést tart Petschauer Attila (1904-1943) olimpiai bajnok kardvívó és újságíró botlatókövénél a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület (Mazsike) és a Magyar Vívó Szövetség július 23-án, kedden déli fél egykor. A helyszín a munkaszolgáltra hurcolt és ott meghalt bajnok utolsó budapesti lakóhelye: Attila út 65/c (I. ker.).
Oktatás / 2024. Július 17. / 12:16
A 80 éve történt magyar holokausztról: diákszemmel
A Siklósi Judit által vezetett zalaegerszegi Béke-Shalom Magyar-Izraeli Baráti Társaság idén tavasszal hirdette meg a „Holokauszt 80 diákszemmel" című pályázatát. A pályázóknak rövid esszében kellett megfogalmazniuk gondolataikat arról a hiányról, ami Zalaegerszegen érezhető azóta, hogy a vészkorszakban megölték szinte a teljes helyi zsidó közösséget.