„Őrizd meg, és emlékezz!” – Új kiállítás nyílt a Székesfehérvári Zsidó Hitközség történetéről

2024. November 18. / 11:21


„Őrizd meg, és emlékezz!” – Új kiállítás nyílt a Székesfehérvári Zsidó Hitközség történetéről

A Székesfehérvári Zsidó Hitközség több mint százéves múltját bemutató állandó kiállítás nyílt meg vasárnap a hitközség imatermében. Az "Őrizd meg, és emlékezz!" című tárlat a Holokauszt 80. évfordulójának emlékére készült, és a helyi zsidó közösség történetét dolgozza fel 1837-től 1956-ig, a zsidóság betelepítésétől a holokausztig és az azt követő évekig. 

A kiállítás, amely magyar és angol nyelvű szövegekkel és gazdag képi anyaggal illusztrált, a fehérvári zsinagógák építésének és lebontásának történetétől kezdve a közösség virágkorán át az 1944-es deportálásig emlékezik meg a helyi zsidóság életéről.

A megnyitón, amelyen mintegy 60 érdeklődő vett részt, Barna Ágnes, a Székesfehérvári Zsidó Hitközség elnöke köszöntötte a vendégeket. Az eseményt Lehrner Zsolt alpolgármester nyitotta meg, aki beszédében hangsúlyozta:

„Múltunk megismerése elengedhetetlen jelenünk megéléséhez és jövőnk alakításához. Ha tisztelettel követjük elődeink nyomát, küzdelmeikből erőt meríthetünk a mindennapok kihívásaihoz.”

Az alpolgármester kiemelte, hogy a kiállítás, amelyet Dr. Gergely Anna és Varga Gábor Farkas állított össze, méltó módon őrzi a közösség örökségét, és reményét fejezte ki, hogy a tárlat minél több fiatalt és idősebb látogatót vonz majd.

Prof. Dr. Grósz Andor, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöke levélben köszöntötte a résztvevőket, amelyet Märcz Andrea, a szervezet munkatársa olvasott fel. A levélben az elnök megemlékezett az 1944-es deportálásról, amely során a fehérvári zsidókat először gettóházakba, majd a téglagyárba zsúfolták, ahonnan Auschwitzba deportálták őket. Az egykor 2700 fős közösségből mindössze háromszázan tértek vissza.

– De közösségeink pusztulása és a több száz vidéki hitközség megszűnése mellett szükséges bemutatnunk azt az életet is, annak minden helyi formájában, összetettségében, gazdagságában. Fel kell tárnunk a valamikor helyben létező zsidó közösségek sokféleségét, lokális társadalmi beágyazottságát, a közösen létrehozott gazdasági, városképi és kulturális örökséget. A székesfehérváriak igazán büszkék lehetnek az egykoron itt élő zsidó közösségükre.

A Szövetség elnöke kitért arra is, hogy a Mazsihisz és Székesfehérvár Önkormányzatának együttműködése, amelynek kiemelkedő példája e kiállítás mellett a nemrég Budapesten, a Müpában is bemutatott Kövek című balett előadás, hozzájárul ahhoz, hogy a város zsidó múltja és öröksége a jelen generáció számára is láthatóvá váljon.

A megnyitót Csonka Gábor hegedűművész előadása tette emlékezetessé, aki a Szól a kakas már című magyar haszid népdalt, a Hajnal, alkony-t a Hegedűs a háztetőn musicalből, valamint a Schindler listája című film ismert zenéjét adta elő.

A kiállítás – amely előre egyeztetett időpontban látogatható – a Holokauszt 80. évfordulójára szervezett országos programok egyik jelentős állomása. A tárlat nemcsak a tragédiára emlékezik, hanem bemutatja a valaha virágzó székesfehérvári zsidó közösség történetét, valamint azokat az értékeket, amelyek a jövő nemzedékei számára is példaértékűek lehetnek.

Forrás: szekesfehervar.hu 

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Judaizmus
Napi Talmud - Bava Batra 158: "Örökös nézeteltérés"
Kultúra
#Nova – Filmvetítés a Bálint Házban
2024. November 18. / 12:30

#Nova – Filmvetítés a Bálint Házban

Kultúra
5 zsidó tény a Wicked-ről
2024. December 03. / 16:00

5 zsidó tény a Wicked-ről