Útépítő munkások rábukkantak egy 2 ezer éves kert falaira Rómában, és az ott talált leletek arra utalnak, hogy ez volt Caligula császárnak a Tiberis folyóra néző kertje. Ez azért érdekes számunkra, mert a felfedezés egybevág Alexandriai Philón (i.e. kb. 20 - i.u. kb. 40) azon megjegyzésével, miszerint az alexandriai zsidó közösség delegációja a császár római kertjében tárgyalt Caligulával.
Az Olasz Kulturális Minisztérium közleményét idézve a Live Sciences nevű tudományos portál arról számol be, hogy Rómában – a Vatikán közelében – egy készülő aluljárón dolgozó munkások egy ókori fal és oszlopcsarnok maradványaira bukkantak. Értesítették a régészeket, akik felfedezték a lelőhelyen egy ólomból gyártott vízvezeték egy darabját, amin a Caligulaként elhíresült római császár (i. u. 12 - i. u. 41.) neve olvasható a szokásos rövidítésekkel: CCAESARISAUGGERMANICI, azaz: Caius Cæsar Augustus Germanicus.
A kert fala a Tevere (Tiberis) folyóra néz, ami megegyezik az ókori forrásokban a császári kertről írott leírásokkal. A helyszín és a leletek alapján a görög nyelven alkotó, híres zsidó filozófus, Philón értesülése is helytálló lehet, aki azt írja: az Alexandriában veszélynek kitett zsidó közösség delegációt küldött Rómába azzal a céllal, hogy támogatást kérjenek a császártól, aki a Tiberisre néző kertjében fogadta a küldöttséget.
A zsidók vallási függetlenséget kérelmeztek Caligulától, vagyis azt szerették volna elérni, hogy az Alexandriában akkor többségben élő görögök tartsák tiszteletben a zsidó vallási szokásokat, és ne támadják a helyi zsidóságot. A császár azonban elutasította a vallási autonómiára vonatkozó kérést, és az alexandriai görögök pártjára állt.
A Live Science cikke alapján