Címkék

történelem

Hírek, lapszemle / 2022. Augusztus 25. / 13:52

Horthyligetre is hullottak bombák a Dunából előkerült repülőgépből

A Duna alacsony vízállása miatt a napokban újabb darabjai kerültek elő az iszapból annak az amerikai repülőgépnek, amelyet 1944. július 30-án lőttek le Csepel fölött, sőt, emberi csontot is találtak, amely vélhetően a lelőtt pilóta maradványa. Sikerült megállapítani, hogy ez az a gép, amely aznap a csepeli gyártelepet bombázta, s amelynek támadása folytán 20 zsidó munkaszolgálatos életét vesztette a Horthyliget nevű deportálótáborban.

Zsidó világ / 2022. Augusztus 19. / 13:01

Méltó és professzionális honlap készült a Heves megyei zsidóság történetéről

Heves memorial elnevezéssel készült el az a weboldal, amely Orbánné Szegő Ágnesnek „A Heves megyei zsidóság története a XVIII. századtól a holocaustig" című tanulmányát tartalmazza. A munka első változatához – amely 1944-ig követte nyomon a hevesi zsidóság történetét – annak idején nem más írt előszót, mint Randolph L. Braham professzor (1922-2018), a holokausztkutatás világhírű szaktekintélye.

Tudomány / 2022. Augusztus 15. / 15:47

Róma óriási erőforrásokat mozgósított az ókori Jeruzsálem elfoglalására

A Jeruzsálem területén feltárt ásatások leletanyaga szerint a rómaiak óriási erőforrásokat mozgósítottak i. sz. 70-ben Jeruzsálem elfoglalására és a második Szentély lerombolására – írja az Izraeli Régészeti Hatóság a Facebook-oldalán. A kőhajító gépek által kilőtt kövek, a gyalogsági lándzsavető gépekből származó nehéznyílhegyek száma és az ostrom elhúzódó ideje azt jelzi: a szent város zsidó védői nem mindennapi kitartással álltak ellen.

Hírek, lapszemle / 2022. Augusztus 01. / 12:42

Ukrajna: „A gyilkos zsidóüldözést a helyi lakosság követte el"

„Ukrán nacionalista múlt: hősök vagy bűnösök?" címmel közölt nagyinterjút a Népszava hétvégi száma az ukrajnai nacionalista törekvések sokszor tragédiákba torkollt következményeiről, így a második világháborúban számos szörnyűséget elkövető Ukrán Nacionalisták Szervezetének (OUN) ténykedéséről. A lap kérdéseire Gyóni Gábor és Mezei Bálint történészek, az ELTE oktatói válaszoltak.

Hírek, lapszemle / 2022. Július 22. / 07:31

Megrendítő képet mutat az egykori varsói gettóban zajló ásatás

„Egy gyerekcipő. Különböző konyhai eszközök. Edények. Könyvek. Csempék. Elrozsdásodott szerszámok. A második világháborúban felállított varsói gettó területén zajló régészeti ásatások leletei drámai és megrendítő képet adnak az ide zárt több százezer zsidó életéről” – írja a Jewish Heritage Europe (JHE) cikke.

Hírek, lapszemle / 2022. Június 26. / 11:48

A pápa nyilvánosságra hozza a zsidókról XII. Piusz alatt keletkezett iratokat

A Vatikáni Államtitkárság Történeti Levéltárának honlapján megtekinthető az a sorozat, amely a náci-fasiszta üldöztetések megindulását követően a pápához érkezett segélykéréseket őrzi az Európa különböző részein élt zsidóktól – írja a Vatican News.

Zsidó világ / 2022. Június 14. / 08:43

Villányi András fotóművész előadása a pápai zsidóság történetéről

A Héber Imre klub keretében ezúttal a pápai zsidóságról és történetéről tart online előadást Villányi András fotóművész. A program június 22-én, szerdán délután fél 5-től követhető a Zoom internetes platformon.

Zsidó világ / 2022. Június 03. / 08:36

Az MTA elnökének díját nyerte el a vidéki zsidó hitközségekről szóló kötet

A 2022-es Szép Magyar Könyv versenyen a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnökének díját Cseh Viktor: Zsidó örökség – Vidéki zsidó hitközségek Magyarországon című kötete nyerte el – jelentette be a könyvet kiadó Magyar Zsidó Kulturális Egyesület (Mazsike). Gratulálunk!

Hírek, lapszemle / 2022. Május 23. / 09:50

Zsidó nők deportálásáról nyílt kiállítás a felvidéki Tőketerebesen

Zsidó nők 80 évvel ezelőtti deportálásáról nyílt kiállítás a szlovákiai Tőketerebesen lévő Dél-Zempléni Múzeum és Kulturális Központban a zempléni-sárosi megyében összegyűjtött és Auschwitzba deportált lányok, nők, asszonyok emlékére. A tárlat anyagát az auschwitz-birkenaui múzeumból kölcsönzött tárgyak egészítik ki.

Zsidó világ / 2022. Május 19. / 07:39

Lág báomer az IKI-ben, avagy hová vezet nálunk a rossz kommunikáció?

Az ómerszámlálás 33. napja alkalmából az Izraeli Kulturális Intézetben (IKI) tegnap este közös ünneplést szervezett a Bét Sálom zsinagóga, a T12 Tanház és a Hegedűs-Csáky zsinagóga. Darvas István főrabbi és Radnóti Zoltán főrabbi adott tanítást, amelynek lényege az volt: ha a zsidó közösség tagjai nem tudják egymással tisztességes hangnemben megbeszélni a konfliktusaikat, akkor szimbolikus értelemben könnyen Rabbi Akiva tanítványainak sorsára juthatnak.

Izrael / 2022. Május 17. / 12:08

Azerbajdzsániak Izraelért, avagy ki volt a zsidómentő azeri „Schindler”?

Magyarországon élő azerbajdzsániak is támogatták annak az Israil című, Ramil Hesenov által írt kötetnek a kiadását, amelynek célja, hogy szerte a világon minél több azerbajdzsáni – s rajtuk keresztül a széles közvélemény – minél többet tudjon meg Izraelről, a zsidóságról, az Izrael és Azerbajdzsán között lévő kapcsolatokról. A részletekről a Magyarországon tanuló Rasad Mehbalijev tájékoztatta honlapunkat.

Izrael / 2022. Május 17. / 08:13

Tuvja Raviv: Nekem háromszor adott életet az anyám…

A címben szereplő Tuvja Raviv 1934-ben Révész Tamásként született egy vajdasági településen, és gyermekkorában a legvadabb álmaiban sem gondolta, hogy valaha egy harckocsidandár parancsnokaként vesz majd részt háborúkban arabok ellen egy olyan dicsőséges ország katonájaként, amely ország az ő születésekor még nem is létezett. Tuvja Raviv Egy izraeli páncélostiszt élete címmel írta meg emkékiratait, amelynek a napokban volt a bemutatója Budapesten.