Jelentős előrelépés az OR-ZSE életében: együttműködés a Potsdami Egyetemmel

2019. Augusztus 06. / 16:06


Jelentős előrelépés az OR-ZSE életében: együttműködés a Potsdami Egyetemmel

Együttműködési megállapodást kötött ma a Mazsihisz fenntartásában működő Országos Rabbiképző–Zsidó Egyetem (OR-ZSE) a Potsdami Egyetem reform és neológ rabbikat egyaránt képző Zsidó Teológiai Fakultásával. Ez ismét felhelyezi a budapesti Zsidó Egyetemet a nemzetközi zsidó világ térképére.


Az OR-ZSE és a Potsdami Egyetem reform és neológ rabbikat egyaránt képző Zsidó Teológiai Fakultásának együttműködését jegyző dokumentumot a két intézmény vezetője, Walter Homolka rabbi, ügyvezető igazgató, valamint Vajda Károly rektor írta alá ma Budapesten, a Mazsihisz tárgyalótermében.

A Potsdami Egyetem Zsidó Teológiai Fakultása Európa egyik legfontosabb judaisztikai kutató- és képzéshelye, amely szorosan összekapcsolódik a középutas, konzervatív rabbiképzés egyre fontosabbá váló intézményével, a Zacharias Frankel Kolleg-gal is. A Zsidó Egyetemet múltja és a magyar, magyar zsidó művelődés egész története a német kultúra és tudományosság felé orientálja, ezért különösen fontos és szükségszerű is, hogy a Zsidó Egyetem első és legfontosabb partnere ez az intézmény legyen.

unnamed.jpgWalter Homolka rabbi, ügyvezető igazgató (balra) és Vajda Károly rektor

A mai eseményen Walter Homolka és Vajda Károly hangsúlyozták: a kapcsolatfölvétel visszatérés ahhoz az intézményi hagyományhoz, amely a budapesti rabbiképzőt a német partnerintézmény jogelődjeivel kötötte össze. Mind a boroszlói neológ, mind pedig a berlini reform rabbiképző neves neológ rabbikat adott Magyarországnak. Elég, ha Lőw Immánuelre, a neológia egykori felsőházi képviselőjére, szegedi főrabbira gondolunk, aki Abraham Geiger kedvenc tanítványa, a berlini Lehranstalt für die Wissenschaft des Judentums egyik első abszolvense volt, s akit nem kisebb szaktekintély, mint Ludwig Philippson avatott rabbivá. A hitleri hatalomátvételig a két német intézményben számos budapesti növendék folytatott részképzést.

A ma aláírt együttműködési megállapodás szerint a két testvérintézmény a kutatás, az oktatás, az oktatói a hallgatócsere területén törekszik hozzájárulni az egységesülő európai felsőoktatási térség hálózatosodásához. A felek emellett adminisztratív együttműködésre is lépnek, hogy elősegítsék az intézmények közötti további kulturális kooperációt is. Az együttműködési szerződés az aláírás napján hatályossá is vált.

A kapcsolat tehát kiterjed közös kutatásokra, oktatók és hallgatók folyamatos cseréjére, ami lehetőséget biztosít majd a világi és vallási szakokon tanuló diákoknak arra, hogy első kézből ismerkedjenek meg a nemzetközi zsidó világ problémáival, tudományos és gyakorlati kérdéseivel, válaszkísérleteivel. 

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
Binjomin rabbi Ábrahám egyedülálló erejéről
Tudomány
Múlt-kor: 1944 – a szégyen éve...
2024. November 06. / 13:47

Múlt-kor: 1944 – a szégyen éve...