Ma töltötte be 85. születésnapját Sárközi Mátyás író, költő, újságíró, aki éppen olyan regényes életet élt és él, amilyen regényes családból származik. Hiszen Vészi József, a legendás Budapesti Napló alapítója volt a dédapja, az ő lánya, Vészi Margit, vagyis Ady Endre nagy szerelme volt a nagymamája, aki aztán nem máshoz ment feleségül, mint a világhírű Molnár Ferenc. Sárközi Mátyást, a brilliáns tehetségű, szellemes és finom úriembert köszöntjük.
Számunkra szinte felfoghatatlan, hogy kortársai lehetünk Sárközi Mátyásnak, aki maga a megtestesült, két lábon járó irodalomtörténet. A dédapja az a Vészi József volt, aki 1896-ban a Pesi Napló szerkesztőségéből több munkatársával együtt kiválva megalapította a Budapesti Naplót, amely 1918-ig az ország liberális értelmiségének vezető lapja lett. Nem is csoda, hiszen Vészi József olyan emberektől rendelt és kapott kéziratot, mint Ady Endre, Kosztolányi Dezső, Molnár Ferenc és Szép Ernő.
Az ő lánya, Vészi Margit volt Sárközi Mátyás nagymamája, aki Molnár Ferenc felesége lett. Az ő házasságukból született meg Molnár Márta, aki később felvette a férje, Sárközi György nevét, és Sárközi Márta néven lett az elhíresült Válasz című lap kiadója és szerkesztője.
Sárközi György és Sárközi Márta fiaként Sárközi Mátyás 1937. július 19-én született Budapesten, és ha nem lett volna elég a regénybe illő családi származás, nyolc évesen máris regénybe illő környezetbe került: a Sztehlo Gábor által 1945-ben alapított híres Gaudiopolis lakója lett. De tragikus módon akkor már félárva volt, hiszen édesapját, Sárközi György írót, akinek Thomas Mann műveinek magyar fordítását köszönhetjük, a vészkorszakban megyilkolták.
Természetesen Sárközi Mátyásból is literátus ember lett: 19 évesen már a budapesti Hétfői Hírlap munkatársa, azonban az 1956-os forradalom után emigrált és Angliában telepedett le, ahol szintén újságíróként kereste a kenyerét éveken át. Az 1960-as évektől a 2000-es évek elejéig dolgozott a BBC magyar osztályán hol belső, hol külső munkatársként, de megfordult a müncheni Szabad Európa Rádiónál is.
Sokoldalú művészeti érdeklődését jelzi, hogy Londonban 1972-től 22 éven át vezetett egy képzőművészeti galériát, ami pedig a tudásvágyát jellemzi: 44 évesen iratkozik be egy londoni egyetemre irodalmat és történelmet tanulni, hogy aztán kitüntetéssel diplomázzon.
Újságcikkei, tárcái mellett novellákat, elbeszéléseket, regényeket is írt, híres felmenőinek életét számos írásában megörökítette. Míg édesanyja a Válasz kiadója és szerkesztője volt, Sárközi Mátyás később a Heti Válasz tárcaírója lett a lap megszűnéséig.
Igazi humanista, érzékeny és eredeti személyiség, kívánjuk, hogy legyen még köztünk erőben és egészségben az emberi kor végső határáig!