Mai születésnapos: Karl Kraus, az antiújságíró

2016. Április 28. / 13:37


Mai születésnapos: Karl Kraus, az antiújságíró

Az egyik legnagyobb hatású újságíró, akit a Föld a hátán hordott. Utálta Herzlt és a cionizmust, kitért katolikusnak és némelyek még öngyűlölő zsidónak is tartották: így vált az egyik legtipikusabb századfordulós bécsi zsidó entellektüellé. Gyűlölte és vad szenvedéllyel gúnyolta kora tömegmédiáját, amelyre kevesen gyakoroltak olyan hatást, mint éppen ő.


Mindennel baja volt: a pszichoanalízissel, a dinasztiával, a nacionalizmussal, a hadsereggel, a nagytőkével, a reklámmal, a színházzal és a sajtóval. Évtizedeken keresztül egymaga írta tele híres lapját, a Fáklyát dühös szatíráival, pamfletjeivel.

A politikai cionizmus atyját, Theodor Herzlt egyszerre utálta és szidta újságíróként és politikusként. Nem csak nyomtatásban tündökölt, de „színpadi” one man show-sorozattal is megörvendeztette számos rajongóját. Brecht és Shakespeare drámáit olvasta fel (Shakespeare-nek a szonettjeit is fordította), a háború előtti és a két háború közötti, rémes történelmű Ausztria önálló kulturális és sajtóintézménye volt

A német zsidóság irodalmi megasztárját, a hozzá hasonlóan gúnyos humorú, vitriolos tollú Heinrich Heinét mélyen megvetette, a német irodalmat felhígító, szentimentalizáló, olcsó ügyeskedőnek tartotta, aki megalapozta prózájával a szerinte borzalmas hírlapi tárca uralmát a valódi, minőségi irodalom felett.

Természetesen gyűlölte a világháborút, gyűlöletének egy monumentális, avant-garde színművet szentelt, Az emberiség végnapjai-t.

Az adott világ, a status quo hol konzervatív, hol radikális, de mindig kíméletlenül pontos, szellemes és megvesztegethetetlen ellensége volt. A század zsidó gondolkodásának olyan kiemelkedő figurái bálványozták, mint a kabalatörténész Gershom Scholem és barátja, a filozófus Walter Benjamin. A zsidó asszimilációs stratégiák elutasításával Kraus segített Scholemnek abban, hogy más megvilágításba helyezhesse a német-zsidó kulturális együttélést.

Zsidóságához fűződő furcsa viszonyát önálló könyv tárgyalta nemrég Amerikában „Karl Kraus, az anti-újságíró” címen.

Még volt módja a nácikra is kilőni gúnyának nyilait, mielőtt 1936-ban, 62 évesen, rövid betegség után meghalt.

Nemrég a legnépszerűbb amerikai író, a magyarul is olvasható Jonathan Franzen szentelt egy könyvet az emlékének, mélyen átélve a tömegsajtó iránti ellenszenvét, amelyet az amerikai utód kiterjeszthetett immár az egész internetre is, amelyet minden bizonnyal Kraus is szívből utálna, ha megérhette volna megszületését.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek