Forrás: atv.hu
A modern Izrael függetlenségi háborúja óta a palesztin menekültek kérdése uralta a médiát, miközben az arab országokból érkező zsidó menekültek kevés figyelmet kaptak. Az izraeli külügyminisztérium ezért „Menekült vagyok” címmel új kampányt indított.
1947-ben az arab vezetők azt tervezték, túszként használják fel az arab országokban tartózkodó zsidókat, hogy ne tudják megalapítani Izrael államát. „Lázongások és pogromok során tömeges letartóztatásokra került sor, a zsidók tulajdonát elkobozták, korlátozták a munkavállalásukat, az oktatásban való részvételüket, mozgásszabadságukat. Ezt több arab országban parancsba adták, minek köszönhetően több mint 800 ezer zsidó menekült Izraelbe 1948 és 1967 között” – írja Chaim Herzog, Izrael korábbi ENSZ nagykövete a „Ki is a vádlott? Izrael válaszol a kritikákra” című könyvében. „Izrael kezelhette volna ugyanúgy a zsidó menekültek kérdését, ahogyan azt az arabok tették a sajátjaikkal: a zsidó menekülteket politikai bohócokként az ENSZ által finanszírozott táborokba zárhatták volna. Ehelyett a zsidók világszerte törődtek a menekültekkel: segítettek Izraelbe juttatni őket, rehabilitálták, és polgárokként letelepítették őket” – teszi hozzá Herzog.
1941-ben történt az egyik legnagyobb mészárlás Bagdadban. A „Farhud” során 179 zsidót gyilkolnak le hidegvérrel az irakiak. Több jelentős pogromra kerül sor Líbiában, Szíriában és Marokkóban. Bizonyos okok miatt ezeket a tényeket nem tárgyalták sem Izraelben, sem a nemzetközi közösségben, amikor a palesztinokkal kapcsolatos helyzetről esett szó. Danni Ajalon izraeli külügyminiszter-helyettes szerint 856 ezer zsidó menekültről tudnak, ebből 600 ezer menekült Izraelbe, mintegy 200 ezer pedig az Egyesült Államokba és Európába. „A legtöbbjüket száműzték. Sokan – akik saját maguktól akartak elmenni, mivel állandó zaklatásoknak voltak kitéve zsidó származásuk miatt – nem vihettek magukkal semmit és az állampolgárságuktól is megfosztották őket.”
Ajalon szeretne egy múzeumot nyitni, amely dokumentálná a zsidó menekültek történetét, és egy emléknapot is bevezetnének, amelyen az izraeli iskolások megemlékeznének a modernkori üldöztetésekre. A miniszterhelyettes hangsúlyozni kívánja, hogy az, ahogyan Izrael bánt a menekültekkel, példaértékkel bír az arab országok számára, és ennek kellene modellül szolgálnia. Ehelyett azonban „még most is – 45 évvel a 67-es, hatnapos háború után is – palesztin menekülttáborok vannak Júdea és Szamária területén.
Sok zsidót száműztek olyan helyekről, ahol jóval korábban jelen voltak, mint ahogy Mohamed megalapította volna az iszlámot. A tunéziai Karthágó városában például i.e. 813-ból találtak zsidó sírokat, és tradíciók szerint már i.e. 629-ben érkezett egy zsidó csoport Jemenbe. Szaúd Arábiában az iszlám felemelkedése előtt 1000 évvel voltak már zsidó telepesek, i.e. 312-ben már tartózkodtak zsidók a mai Líbia területén.
Elfelejtett exodus: 800 ezer zsidó menekült Izraelben / atv.hu
