A karcagi zsidó mártírokra emlékeztek

2015. Július 16. / 21:42


A karcagi zsidó mártírokra emlékeztek

Az 1944-ben deportált karcagi zsidó mártírokra emlékeztek 2015. július 5-én vasárnap. Előbb a zsidó temetőben, majd a zsinagógában volt a mártír istentisztelet.


A Megemlékezés a temetőben kezdődött, ahol Csillag Barnabás a Karcagi Zsidó Hitközség elnöke köszöntötte a jelenlévőket. Dr. Herskó Gyula a Karcagi Zsidó Hitközség alelnöke elmlékezett meg a Mártírjainkról, ezt követően Deutsch László főrabbi úr és Szilágyi Gábor kántor úr megkezdte a szertartást.

A Zsinagógában a Mártír Megemlékezés 12:00 órakor kezdődött. A megjelenteket Csillag Barnabás, a Karcagi Zsidó Hitközség elnöke köszöntötte.

Idézet a köszöntő beszédből:

"Tisztelt Emlékezők!

Mártírjaink előtt tisztelegve a szeretnék pár szót szólni Önökhöz.

Emlékezni gyűltünk ma itt össze, emlékezni az feledhetetlenekre. A holokauszt során 778 Karcagi zsidóból 446 karcagi zsidó testvérünkre gyilkoltak meg. Ők azok a Nagymamák és Nagypapák, Anyák és Apák, Testvérek, Lányok és Fiúk akik ma egy sötét eszme miatt nem lehetnek velünk. Ők is megbecsült, dolgos polgárai voltak a városunknak, de az Országunkon akkor, abban a nem is olyan távoli múltban elhatalmasodott egy sötét eszme.

Karcagról és a környező településekről összegyűjtötték a zsidó hittestvéreinket a karcagi gettóba, majd vagonokba terelték őket. A vagonok elindultak a Szolnoki Cukorgyárban kialakított Gyűjtő Táborokba majd később a Haláltáborokba.

Néhány napja kaptam egy dokumentum másolatot. Az dokumentum egy szörnyű időszakból származik. Ez eredeti iratot ma a Jeruzsálemi Yad Vashem archívumában őrzik. Egy rendőrségi listáról beszélek most, amely 1944. Április 12-én készült részletes Kimutatást tartalmaz a karcagi zsidókról. Nevek, születési évszámok, lakcímek sokasága. Félelmetes kortörténeti dokumentum ez!

Hogy mivel is kezdődött ez a tragédia? Hogy mi lehet a forrása? Minden a beszéddel, a közbeszéddel, a szavakkal kezdődött. A kimondott szónak ereje van, gyűlöletet kelt, és mint ezt már tudjuk életeket vesz el. A Biblia szerint is „A nyelv képes lángba borítani az emberiséget”. Az antiszemita nyelvezet sajnos hazánkban még ma is megint a köznyelv része, de nekünk mindent meg kell tenni azért, hogy ezt visszaszorítsuk.

Ha közösen emlékezünk a holokauszt során legyilkolt több mint hatszázezer zsidó vallású magyar állampolgár emléke, akkor azt méltó módon és a történelmi tényekkel azonosan kell megtennünk.

A szembenézés mellett fontos szerepet játszik az oktatás is. Mondjuk el egymásnak, elsősorban a fiataloknak, az időseknek hogy mi történt 1944-ben.

Ha most felnézünk az égre, eszünkbe jutnak azok az emberek, generációk, akik ezekből a padsorokból is hiányoznak.

Kötelességünk megemlékezni mindazokról is, akik e szörnyű tettek után visszatértek a pokolból és fáradhatatlan munkájukkal hozzá járultak ahhoz, hogy ma ebben a csodálatos Zsinagógában lehetünk. Ők voltak a közösségünk FÉNYEI…

A szavainkkal és a tetteinkkel emlékezzünk Mártírjainkra, a múltunkra. Ha ezt így tesszük, akkor helyesen járunk el. A múltat a jövőnek megőrizni a mi kötelességünk!"

Ezt követően az elpusztított 446 karcagi zsidó emlékére gyertyagyújtás következett. Az emlékezés gyertyáit Ehrenfeld Sándorné (túléló), Károly József (túlélő), Kovács Sándor (a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Közgyűlés elnöke), Dobos László (Karcag Város Polgármestere), dr Feldmájer Péter (MAZSIHISZ Közép-Magyarországi Területi Csoport elnöke) és Deutsch László főrabbi (a budapesti Amerikai úti Zsinagóga főrabbija) gyújtotta meg.

A gyertyagyújtást követően dr. Fazekas Sándor Földművelésügyi Miniszter úr levelét olvasták fel, aki más hivatalos elfoglaltsága miatt nem tudott ugyan jelen lenni, de lélekben a megjelentekkel együtt emlékezett.

Az áldozatokra dr. Molnár Sándor, a Karcagi Hitközség alelnöke, Kovács Sándor, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Közgyűlés elnöke, dr. Feldmájer Péter MAZSIHISZ Közép-Magarországi Területi Csoport elnöke is kegyelettel emlékezett meg.

Szilágyi Gábor kántor és Deutsch László főrabbi liturgikus szertartása után a zsinagóga előcsarnokában a jelenlévők az áldozatok emlékére gyertyát gyújtottak, majd közösen elmondták a Káddis imát.

A képgaléria ide kattintva tekinthető meg

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek