– Az üllői izraelita temető gondozását Tóth Péter polgármester támogatásával, a városgondnokság szakembereivel megkezdtük. Első lépésben az emlékmű környékét tettük rendbe, a második szakaszban fogjuk megtisztítani a mögötte lévő sírokat – tájékoztatta a Mazsihisz vidéki temetőrendezési csoportját Topor István történész, az üllői helytörténeti gyűjtemény kezelője.
Mint azt Tamás Pétertől, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) vidéki temetőrendezésért felelős csoportvezetőjétől megtudtuk: a Pest vármegyei Üllő város zsidó temetőjét helyi önkéntesek vették gondozásba, akik szívvel-lélekkel dolgoznak az ott nyugvó hittestvéreink síremlékeinek ápolásáért.
Topor István történész, az üllői helytörténeti gyűjtemény kezelője arról tájékoztatta a csoportvezetőt, hogy „az üllői izraelita temető gondozását Tóth Péter polgármester támogatásával, a városgondnokság szakembereivel megkezdtük. Első lépésben az emlékmű környékét tettük rendbe, a második szakaszban fogjuk megtisztítani a mögötte lévő sírokat. A rendbetételt az üllői és Ullő környéki zsidóság deportálásánek 81. évfordulójára időzítettük”.
Topor István az üllői megemlékezésen
A helytörténeti gyűjteményben megemlékezést tartottak, amelyen beszédet mondott Tóth Péter polgármester, Topor István pedig az üllői zsidóság történetét, tragédiáját, valamint az embermentő Balla Péter és felesége, Joó Vera tevékenységét ismertette. A megemlékezést egy séta egészítette ki a vasútállomáshoz, ahonnan utolsó útjukra indították a deportált hittestvéreinket, majd a zsidó temetőben mécses gyújtásával és emlékkövek elhelyezésével tisztelegtek az áldozatok emléke előtt. Tamás Péter a Mazsihisz nevében megköszönte a munkát és a megemlékezést. A Topor Istvánnak címzett levelében azt írta:
„a helyi zsidó temető megmentése érdekében végzett tevékenységüket, valamint mártírjainkról történt megemlékezésüket hálásan köszönöm a hitközségeink Szövetségének nevében”.
Borítókép: Gerd Altmann/Pixabay
