Forrás: Szombathelyi Televízió
Haláltábor, gázkamra, meghurcolt emberek. Az elmúlt évszázad legszörnyűbb tragédiájára, a holokauszt áldozataira emlékezett kiállítással és filmvetítésekkel a Magyar-Izraeli Baráti Társaság, a Szombathelyi Zsidó Hitközség és a város a Savaria moziban.
65 évvel ezelőtt elképzelhetetlen volt, hogy a zsidók moziba járjanak. A "Csend és borzalom" címmel nyílt kiállítás egyik érdekessége, hogy éppen a filmszínházban rendezték meg. A tárlat fotókon és dokumentumokon szemlélteti az akkori szörnyűségeket. Egy korabeli cikk szerint például 1944-ben a sárgacsillagos zsidók nem járhattak labdarúgó-mérkőzésekre, nyilvános szórakozóhelyekre és este 7 után nem hagyhatták el az otthonukat. A mai programot azért is hívták életre a szervezők, mert a fiatalok többsége csak keveset tud a holokausztról.
Szejle Edit
"Szörnyű, hogy milyen levelek, dolgok vannak. Nekem úgymond nagyon tetszik ez a kiállítás, érdekes, de igazából sokmindent nem tudok a holokausztról."
65 évvel ezelőtt ezen a napon kötelezték a zsidókat arra, hogy viseljék a megkülönböztető sárga csillagot. Többek között ennek a szégyenteljes rendelet kibocsátásának napjára emlékeztek ma a megjelentek.
Szántóné dr. Balázs Edit - elnök, Magyar-Izraeli Baráti Társaság
"A kiállításon bemutatjuk azt a részét a városnak, ahol a gettó volt. Ez a Zrínyi és Thököly által közrefogottt háztömb, ahol a két zsinagóga elhelyezkedett."
Szombathelyen évtizedekkel ezelőtt háromezren vallották magukat zsidónak. A velük történt megpróbáltatásokról, kínzásokról a Savaria Filmszínház kiállításán tudhatnak meg többet az érdeklődők.
