Lauder: „A mai kihívások közepette a zsidóságnak egységesnek kell lennie”

2025. Július 15. / 17:25


Lauder: „A mai kihívások közepette a zsidóságnak egységesnek kell lennie”

Tartalmasra sikeredett a Zsidó Világkongresszus (World Jewish Congress – WJC) elnökének mai látogatása a Dohány utcai zsinagógában, a Hősök templomában, majd a Mazsihisz-BZSH Síp utcai székházában. Ronald S. Lauder olyan beruházások felől érdeklődött dr. Grósz Andornál, a Mazsihisz elnökénél, amelyek alapvető fontosságúak a magyar zsidó közösség számára. 

Mint egy előző cikkünkben beszámoltunk róla: Ronald S. Lauder ma látogatást tett a Dohány utcai zsinagógában és a Hősök templomában, majd megbeszélést folytatott dr. Grósz Andorral, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnökével és Büchler Andrásal, a Mazsihisz vezetőségi tagjával.  

20250715_Lauder_webre26.jpgRonald S. Lauder dr. Grósz Andor és Büchler András társaságában

A találkozón olyan sarkalatos stratégiai kérdések kerültek szóba, mint a magyar zsidó fiatalság megszólítása és bevonzása a zsidó közösségi életbe, a Szeretetkórház és az OR-ZSE fejlesztése, valamint a magyar zsidó gyerekek nyári táboroztatási lehetőségei. 

20250715_Lauder_webre17.jpg

Ronald S. Lauder rákérdezett, hogy miként igyekszik a Mazsihisz az ifjúságot megszólítani, és érdeklődött arról is, hogy a szarvasi nemzetközi táboron kívül Magyarországon milyen táboroztatási lehetőségek vannak a zsidó gyerekek számára. Dr. Grósz Andor elmondta: nemcsak vallási, hanem kulturális és közösségi programok szükségesek ahhoz, hogy a zsidóságukat megélni kívánó fiatalok közelebb kerüljenek a zsidó közösségi élethez. 

20250715_Lauder_webre21.jpg

A Mazsihisz elnöke megemlítette, hogy Zeitler Ádám, a Lauder Javne Iskola új főigazgatója kiváló szakember, akivel remekül szót lehet érteni abban, hogy milyen módszerekkel lehet közelebb hozni az intézmény diákságát a zsidó hagyományhoz és vallási élethez. 

Dr. Grósz Andor szólt arról is, hogy a magyar kormány anyagilag támogatja a Mazsihisz Szeretetkórházában folyó beruházás befejezését, és ígérete szerint forrásokat biztosít az OR-ZSE korszerűsítési terveire. Kiemelte: a Mazsihisz konstruktívan és hatékonyan működik együtt a magyar kormánnyal a zsidó közösség fejlesztési kérdéseiben.

20250715_Lauder_webre28.jpg

A megbeszélésen Ronald S. Lauder hangsúlyosan beszélt arról, hogy ma mennyire fontos a zsidóság egysége, a széthúzás elkerülése, hiszen súlyos kihívások érik Izraelt és a világ zsidóságát. 

A találkozón szóba került az ír Kneecap zenekar tervezett budapesti fellépése, amelyről Ronald S. Lauder véleményét ebben a cikkünkben olvashatják.

Fotók: Ritter Doron

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Hírek a zsidó világból
A Centropa nyári akadémiája Budapesten
2025. Július 15. / 14:21

A Centropa nyári akadémiája Budapesten