Európa háború előtti zsinagógáinak sorsa: A helyreállított zsinagógák

2025. Február 12. / 09:45


Európa háború előtti zsinagógáinak sorsa: A helyreállított zsinagógák

Az alábbiakban Noam Chen , izraeli fotóművész beszámolójának harmadik részét olvashatják egy olyan nagyívű, több országon átívelő fotós projektről, amelynek keretében számos magyarországi zsinagógába is ellátogatott. A cikk az aish.com-on jelent meg.

A sorozat első része a háború utáni zsinagóga-átalakítások különféle módjait mutatta be, míg a második részben elhagyatott zsinagógák képeit és történeteit ismerhettük meg. Ebben a befejező fejezetben reményt és inspirációt meríthetünk azon, háború előtt épült zsinagógák sorsából, amelyeket gondosan helyreállítottak az elmúlt évtizedekben.

Varsó, Lengyelország

Varsó a Holokauszt előtt a zsidó élet központja volt, ahol több mint háromszázezer zsidó élt – a város lakosságának több mint 30%-a. Ez volt Európa legnagyobb zsidó közössége, több mint 400 zsinagógával és imaházzal. Ma az egyetlen megmaradt háború előtti zsinagóga a Nożyk-zsinagóga. Az 1902-ben épült Nożyk-zsinagógát a nácik meggyalázták és istállóként használták. Furcsa mód ennek köszönhetően élte túl a háborút, és 1983-ra teljesen felújították. Ma ismét aktív zsinagóga, rendszeres istentiszteletekkel.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_fa76afc3.jpgVarsó egyetlen fennmaradt háború előtti zsinagógája, a Nożyk zsinagóga.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_ebc9f209.jpgA Nożyk zsinagóga belső tere.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_6beb0a6d.jpgTóra-tanulás a Nożyk zsinagógában.

Krakkó, Lengyelország

Az 1558-ban épült Remah-zsinagógát a második világháború alatt raktárként használták, de csodával határos módon a szerkezete épen maradt. A Holokauszt előtt körülbelül 90 zsinagóga és imaház létezett Krakkóban, de csak hét maradt meg, és ezek közül a Remah-zsinagóga az egyetlen, amely ma is aktív.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_cb3871b6.jpgAz 1558-as Remuh zsinagóga bejárati kapuja.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_abb9c67b.jpgKrakkó egyetlen aktív zsinagógája, a Remuh zsinagóga.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_b0b3f723.jpgAz 1957-es felújítás során a háború előtti belső tér nagy részét visszaállították, Remuh zsinagóga.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_7f9f7501.jpgTörténelmi emlékek a Remuh zsinagógában.

Budapest, Magyarország

Az 1859-ben elkészült Dohány utcai zsinagóga Európa legnagyobb és a világ második legnagyobb zsinagógája. A zsinagógát a nácibarát Nyilaskeresztes Párt 1939 februárjában, hónapokkal a második világháború kezdete előtt felrobbantotta. A holokauszt idején a zsinagóga a zsidó gettón belül volt, és kommunikációs bázisként használták át. A zsinagóga jelentős károkat szenvedett Budapest bombázása során, de 1998-ra aprólékosan helyreállították. Ma egyszerre jelentős turisztikai látványosság és aktív imaház.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_2f50e780.jpgEurópa legnagyobb és a világ második legnagyobb zsinagógája, a Dohány utcai zsinagóga.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_e8e314d7.jpgKiemelkedő építészeti csoda, a Dohány utcai zsinagóga belseje.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_994788fe.jpgAron HaKodesh, Dohány utcai zsinagóga.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_f4f78301.jpgA 19. és 20. században használt, ma már a nyilvánosság elől elzárt Tóraszekrény-takarók.

Az 1913-as Kazinczy utcai zsinagóga ritka építészeti gyöngyszem. A második világháború alatt súlyosan megrongálódott, de később helyreállították. Bár a zsinagóga ismét aktív, a gyülekezetnek gyakran nehézséget okoz, hogy az idelátogató turisták segítsége nélkül összegyűjtse a minjánhoz (imaközösséghez) szükséges tíz férfit. Ennek ellenére továbbra is jelentős helyszín marad a budapesti zsidó közösség számára.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_1aca56df.jpgMagyarország egyetlen szecessziós stílusban épült zsinagógája, a Kazinczy utcai zsinagóga.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_46d22dc9.jpgNői karzat, Kazinczy utcai zsinagóga.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_4c107557.jpg2024-ben felújítás alatt, Kazinczy utcai zsinagóga.

A Frankel Leó utcai zsinagóga egy csendes udvarban áll, egy igazi rejtett ékszerdoboz. 1888-ban épült neogótikus stílusban, eredetileg nyitott térben állt, mígnem 1928-ban egy lakóházat emeltek köré a növekvő zsidó közösség igényeihez igazodva. A második világháború alatt istállóként használták, és a környező lakások lakóit üldözték és meggyilkolták. Ma újra aktív, bár a zsidó közösség már csak egy lakást birtokol az épületben.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_ba3ca62.jpgA Frankel Leó utcai zsinagóga szinte rejtve maradt a szemünk elől.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_9858db57.jpgEgy békés udvarban, Frankel Leó utcai zsinagóga.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_46271653.jpgAz 1928-ban épült lakópark a bővülő zsidó közösség befogadására épült.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_d9ec4604.jpgAz udvaron emlékmű tiszteleg az 1944-ben innen deportált zsidó családok előtt.

Szeged, Magyarország

1902-ben épült Szegeden Magyarország második legnagyobb zsinagógája, az eklektikus stílusokat ötvöző vallási építészet remekműve. A második világháború alatt raktárként használták. Jelentős felújításokon esett át, mielőtt 1989-ben újra felavatták. A szegedi zsidó közösség ma körülbelül háromszáz főt számlál. A zsinagógát ritkán használják vallási célokra, ám csodálattal adózva lélegzetelállító építészetéért, inkább kulturális központként és turisztikai látványosságként működik.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_4f35c29e.jpgMagyarország második legnagyobb zsinagógája, a szegedi Nagy Zsinagóga.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_3b8712b.jpgA vallási építészet remekműve a szegedi Nagy Zsinagóga.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_2c4ed892.jpgA lélegzetelállító szegedi Nagy Zsinagóga belseje.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_877cac85.jpgSzeged egyik fő turisztikai látványossága, amelyet lélegzetelállító építészetéért csodálnak.

Nyíregyháza, Magyarország

1941-ben a nyíregyházi zsidó közösség körülbelül ötezer főt számlált. A város utolsó megmaradt zsinagógája, amely 1924 és 1932 között épült, ma is szolgálja a megmaradt kis zsidó közösséget. A zsinagóga színes belső terét bonyolult ikonográfiai motívumok díszítik, többek között Salamon jeruzsálemi templomának és Izrael 12 törzsének ábrázolásai. 1959-ben Nyíregyháza másik két - a nácik által elpusztított - zsinagógájának emlékére falfestményeket festettek a falakra, így állítva maradandó emléket az elveszetteknek.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_944fa2d5.jpgNyíregyháza utolsó megmaradt zsinagógája.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_b6123470.jpgSzínes, bonyolult ikonográfiai motívumokkal díszített belső tér, Nyíregyházi zsinagóga.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_1660c847.jpgAz egykori zsinagógát mintázó falfestmények 1959-ben készültek el az elpusztított épület emlékére.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_473e424c.jpgNyíregyházi zsinagóga külseje.

Nagyvárad (Oradea), Románia

A Nagyváradi Nagy Ortodox Zsinagóga 1890-ben épült az ortodox zsidó közösség számára. 1944 májusában, a náci megszállás idején, a nagyváradi  gettót ennek a zsinagógának a környékén hozták létre, amely így a zsidó szenvedés egyik központi helyszínévé vált. Nyolc évnyi restaurálás után 2017-ben újra megnyitották, és ma az egyetlen aktív zsinagóga Nagyváradon, amely vallási célokat szolgál. 2024-ben egy jesiva építése zajlott közvetlenül a zsinagógával szemben, amely az első ilyen intézmény lesz Romániában a Holokauszt óta.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_76728182.jpgNagyvárad egyetlen aktív zsinagógája, a Nagy Ortodox Zsinagóga.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_31319fc7.jpgA 2017-ben nyolc év felújítás után újra felavatott Nagy Ortodox Zsinagóga.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_c79b2c27.jpgA nagyváradi Nagy Ortodox Zsinagóga lenyűgöző belső tere.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_dafb705b.jpgA közösség tagjai szerint a történelmi óra akkor állt meg, amikor az első deportálás megkezdődött, az idő pedig mintha megállt volna, a mutató azóta sem mozdult.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_ffcd2bb9.jpgA holokauszt óta megalakuló első romániai jesiva építése 2024-ben.

Pozsony (Bratislava), Szlovákia

A pozsonyi zsidó közösség – amelyet 1919 előtt Pressburgnak neveztek – dokumentált története 1251-ig nyúlik vissza. A második világháború előtt Pozsony volt Szlovákia legnagyobb és legbefolyásosabb zsidó közössége, tizennyolcezer fővel. Ma körülbelül ötszáz zsidó él a városban.

A Heydukova utcai zsinagóga, amely 1926-ban épült, Pozsony egyetlen megmaradt zsinagógája. Egy látogatás alkalmával Ivan Pasternak, egy 80 éves Holokauszt-túlélő, felhívta a figyelmet egy döbbenetes részletre: a Tóra-olvasásra használt Bima-asztal az egyetlen eredeti bútor, amely túlélte a háborút. „A többit kivitték, hogy helyet csináljanak az elkobzott zsidó vagyonnak” - magyarázta. A fedelet felemelve felfedte az asztalra vésett nagy horogkeresztet. „Egy náci katona csinálta. De ők elmentek, mi pedig még mindig itt vagyunk”. A zsinagóga továbbra is aktív, a Tórát még mindig erről az asztalról olvassák fel minden sábátkor.

A zsinagóga második emelete – amely korábban a női karzat volt – ma múzeumként működik, bemutatva Pozsony zsidó történelmét. A legértékesebb tárgyak között megtalálható az egykori Neológ Zsinagóga tízparancsolat-táblája is.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_52561f2a.jpgPozsony egyetlen fennmaradt zsinagógája, a Heydukova utcai zsinagóga.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_44ee7ccf.jpgAz 1926-os pozsonyi Heydukova utcai zsinagóga belseje.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_3e29e857.jpgIvan Pasternak holokauszt-túlélő felfedezi a Bimah asztalára vésett horogkeresztet.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_816c89d.jpgA Tízparancsolat táblái a város lerombolt neológ zsinagógájából.

Az 1893-ban épült Neológ Zsinagóga viszonylag jó állapotban vészelte át a második világháborút. A háború után a szlovák televízió stúdiójaként használták, míg a kommunista rezsim végül 1969-ben lebontotta, állítólag azért, hogy helyet csináljanak egy hídnak. Ma egy emlékmű áll a helyén, amely több mint 105 ezer meggyilkolt szlovák zsidónak állít emléket. A emlékmű szimbolikus sziluettje a megsemmisült zsinagógának, amely igazságtalanul veszett oda.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_799d4e63.jpgA pozsonyi Neolog zsinagóga 1969-es lebontása előtt. Forrás: Bp: Yad Vashem.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_d8824a86.jpgMa már csak a sziluettje maradt meg, a pozsonyi Neolog zsinagóga emlékműve.

Chapter-Threef-The-Restored-final_htm_ad36165e.jpg„Emlékezzünk”, és így is kell tennünk, mindarra, ami a holokauszt során elveszett.


Noam Chen az aish.com oldalon megjelent cikke alapján fordította: Zucker-Kertész Lilla

Képek forrása: Noam Chen/aish


mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek