Kételkednek a német és az osztrák hatóságok is, hogy valóban halott-e Heim

2009. Február 05. / 20:49


Kételkednek a német és az osztrák hatóságok is, hogy valóban halott-e Heim

A náci háborús bűnök ügyeire szakosított német ügyészség vezetőjének helyettese kételkedve fogadta Aribert Heim náci háborús bűnös halálának hírét, a baden-württembergi tartományi bűnügyi hivatal viszont már levette a Heimre vonatkozó körözési felhívást a rendőrség honlapjáról.



Joachim Riedel, a náci háborús bűnök ügyeivel foglalkozó ügyészség helyettes vezetője azt mondta csütörtöki nyilatkozatában a francia hírügynökségnek, hogy kételkedik, mivel egyetlen hatóság sem hitelesítette a hírt. "Nem hinném el, csak ha azonosítják földi maradványait" - mondta. Nagyon is elképzelhetőnek nevezte, hogy a "mauthauseni mészárosként" emlegetett, bujkáló háborús bűnös szándékosan hamis nyomokat teremtett üldözőinek félrevezetése végett. Utalt rá: mostanáig inkább azt feltételezték Heimről, hogy Spanyolországban vagy Dél-Amerikában tartózkodott, senki sem kereste komolyan Egyiptomban. Emlékeztetett arra, hogy más náci háborús bűnösök, köztük Josef Mengele és Adolf Eichmann esetében is voltak hamis nyomok.

A baden-württembergi tartományi bűnügyi hivatal egy szóvivője azzal indokolta csütörtökön Stuttgartban Heim levételét a német rendőrség internetes körözési listájáról, hogy olyan információk érkeztek haláláról, amelyeket komolyan kell venni. Ám ha e jelentések mégsem igazolódnak be, bármikor ismét aktiválható a körözés - tette hozzá.

Ausztriában, ahol már 1948 márciusa óta folyamatban van egy büntetőeljárás Heim ellen, folytatódik az eljárás mindaddig, amíg nincs bizonyosság a háborús bűnös haláláról - közölte csütörtökön az ügyben illetékes linzi államügyészség szóvivője, hozzátéve, hogy érvényben marad a Heim ellen kiadott körözés is.

A szóvivő emlékeztetett: az osztrák hatóságok már 1950-ben kérték a náci háborús bűnös kiadását Németországból, de az osztrák ügyekben illetékes amerikai főbiztostól olyan információ érkezett akkor, hogy nem ismeretes Németországban Heim tartózkodási helye. Médiaértesülések szerint Heim 1962-ig nőgyógyászként praktizált Németországban, és csak 1962-ben tűnt el onnan, amikor letartóztatási parancsot adtak ki ellene.

A ZDF német közszolgálati adó és a The New York Times napilap közös kutatásának szerdán közölt eredménye szerint a "mauthauseni mészárosként" emlegetett Heim 78 éves korában, 1992 augusztusában rákbetegségben elhunyt az egyiptomi fővárosban. A tévé közölte, hogy birtokában van Heim halotti anyakönyvi kivonatának másolata.

A "mauthauseni mészáros" áll a Simon Wiesenthal Központ azon listájának élén, amelyet a tíz leginkább keresett második világháborús háborús bűnösről készített a jeruzsálemi központú szervezet. A lista második helyén az ukrajnai származású John Demjanjuk, a treblinkai koncentrációs tábor Rettegett Iván ragadványnévvel illetett őre szerepel, aki a háború után az Egyesült Államokba ment, de később kiadták onnan Izraelnek. 1988-ban halálra ítélte egy jeruzsálemi bíróság, de 1993-ban felmentették, mert kétség merült fel személyazonosságával kapcsolatban. Visszatért az Egyesült Államokba, de azóta már megfosztották amerikai állampolgárságától, és újabb kiadatási eljárást kezdtek az ügyében.

Két magyar is van a listán: Képíró Sándor egykori csendőrtiszt, akit azzal vádolnak, hogy a hírhedt újvidéki razzia során részt vett több mint 1200 polgári személy megölésében. A háború után évtizedekig élt Argentínában. 1996-ban visszatért Magyarországra, ahol most vizsgálat folyik ellene. Tagad minden vádat. A másik Zentai Károly (Charles Zentai) magyar katonatiszt, aki a vád szerint Budapesten 1944-ben részt vett egy zsidó fiatalember megölésében. Magyarország kérte kiadatását Ausztráliától, ahol jelenleg él.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Judaizmus
Napi Talmud - Szánhedrin 27: Összeesküvő tanúk