Madárcsemege és Besáláh szombatja – egy különleges zsidó hagyomány

2025. Február 07. / 08:15


Madárcsemege és Besáláh szombatja – egy különleges zsidó hagyomány

A Bét Sálom zsinagóga a Facebook-oldalán egy kedves szokásra hívta fel a figyelmet: Besáláh hetiszakaszának szombatja előtt madárcsemegét szórnak ki hálából a madaraknak. De honnan ered ez a hagyomány, és milyen történet áll mögötte?

A zsidó folklór szerint a pusztai vándorlás idején néhány izraelita megpróbálta kétségbe vonni Mózes szavahihetőségét és az isteni gondviselést. Bár Isten azt parancsolta, hogy a manna hat napon át hull majd, de szombaton nem, egyesek mégis kimentek hajnalban és szándékosan szórtak szét egy kis mannát, hogy becsapják a népet. Ha reggel a táborlakók mannát találnak, az azt bizonyítaná, hogy Mózes tévedett.

Csakhogy az égi gondviselés másképp alakította a történéseket: a madarak még napfelkelte előtt felcsipegették a szétszórt mannát, így reggelre nyoma sem maradt a csalásnak. A nép Mózes szavait igaznak találta, és így a madarak – bár talán akaratlanul is – hozzájárultak a vezető tekintélyének megőrzéséhez.

Ennek emlékére számos közösségben szokássá vált, hogy a Besáláh hetiszakaszának olvasása előtti péntek délután magokat, kenyeret vagy más finomságot szórnak ki a madaraknak. Ez egyfajta hálás gesztus a történelem hű segítői felé, és egy szép módja annak, hogy a zsidó hagyomány tovább éljen a mindennapokban.

A Bét Sálom is így tesz meg sábesz előtt.

476247451_1034854205335291_7068982679247966005_n.jpgKép: Bét Sálom zsinagóga Facebook-oldala.

Címlapkép: Pamela Karaz, New York

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek