Emléktábla a Bródy Adél Izraelita Gyermekkórház tiszteletére

2024. Szeptember 13. / 10:16


Emléktábla a Bródy Adél Izraelita Gyermekkórház tiszteletére

A Bródy Adél Izraelita Gyermekkórház egy fontos emléke  magyarországi zsidó közösségek szociális és egészségügyi hozzájárulásainak. Az épületegyüttesnek mára kis része maradt fenn, fénykorában a betegforgalom elérte az évi 70 ezer főt, a rendelések száma pedig a 300 ezret. Az intézmény tiszteletére a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) és a Magyar Gyermekorvosok Társasága (MGYT) felavatta a gyermekkórház emléktábláját Budapesten, a XIII. kerületi Szabolcs utcában.

Bár az intézmény már nem működik, szerepe és jelentősége a magyar zsidóság történelmében kiemelkedő maradt, nekünk pedig olyan örökség, mely a jövőnket határozza meg. 

A kórház neve és története a zsidó filantrópia, az orvosi szakértelem és a közösségi összefogás példája, mert egy önálló gyermekkórház létrehozása hatalmas lépés volt abban az időben, amikor a gyermekhalandóság nagyon magas volt, amikor az orvostudomány sokáig nem tett különbséget a gyermekek és a felnőttek ellátása között. 

Hiányoztak a speciális gyermekkórházak és hiányoztak a gyermekek ápolásához és gyógyításához értő szakemberek. A zsidó közösség vezetői és jótékony tagjai, mint Bródy Zsigmond, felismerték ezt, saját forrásaikból támogatták a rászorulókat. Ezek az adományok nemcsak az egészségügyi ellátásban, hanem oktatási és szociális területeken is jelentős változásokat hoztak, valamint nélkülözhetetlen megfigyeléseik kutatási alapot adtak a gyermekgyógyászat számára. Amikor ezt az emléktáblát elhelyezzük most, egyben köszönetet mondunk minden gyermek életéért, kifejezzük hálánkat a zsidó közösségnek és a Bródy családnak, valamint ígéretet teszünk arra, hogy az örökséget tovább adjuk a jövő gyermekorvos nemzedékének – mondta köszöntőjében Nagy Anikó, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet főigazgató főorvosa. 

Dr. Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke köszönetet mondott a Társaságnak, hogy ennyi év után sem feledkezett meg a zsidó közösség által létrehozott gyermekkórházról, Tóth-Heyn Péter, a Semmelweis Egyetem docense pedig örömét fejezte ki, hogy a gyermekgyógyászat múltjában mindig találunk olyat, amit ünnepelni lehet.

A Bródy Adél Izraelita Gyermekkórház fordulatos történetét Harmat György, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának vezetőségi tagja elevenítette fel. Elmondta, hogy Bródy Zsigmond, az ismert laptulajdonos, irodalmár azután kezdeményezte, majd finanszírozta meg az intézmény megépítését, hogy 1893-ban elvesztette feleségét, Bródy Adélt. 

Azt szerette volna, ha az intézmény örökre megőrzi hitvesének emlékét, ezért róla nevezte el a pavilonos szerkezetű épületegyüttest.  

A mecénás a működtetést a pesti zsidó hitközségre bízta, de azt kérte, hogy felekezeti hovatartozás nélkül minden gyermeket lássanak el. A professzor kiemelte: a kórházban később felnőtteket is gyógyítottak, az ellátás pedig olyan sikeres volt, hogy az 1930-as években a betegforgalom meghaladta az évi 70 ezret, a rendelések száma pedig a 300 ezret. Az intézmény két világháborút is túlélt. Gyermekosztályaegészen 2006-2007-ig működött.

Forrás: Medicalonline.hu. Fotó: MGYT

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Izrael védelmében
Jamie Paul: Az Új Népirtás
2024. December 06. / 11:44

Jamie Paul: Az Új Népirtás

Izrael védelmében
Arab-izraeli fiatalember az arab-izraeli igazságról (VIDEÓ)