– Hanuka ünnepének egyik lehetséges üzenete, hogy mi magunk is lehetünk fény mások számára a sötétség idején – írja Hercz Dániel, a Mazsihisz Szeretetkórház templomkörzetének rabbija a közeledő hanuka kapcsán.
IV. Antiokhosz a trónra kerülését követően megszüntette a zsidók vallási szabadságát. Megtiltotta a körülmetélést, a szombat megtartását, a Tóra tanulását és bálványt állíttatott fel a jeruzsálemi szentélyben. Az úgynevezett makkabeus-felkelés a vallási elnyomás ellen jött létre, amelyet a Hasmoneus családból származó Mátitjáhu robbantott ki öt fiával és kevés számú szimpatizánssal. Mátitjáhu halála után Júda Makkabi vezetésével egyre jobban megerősödtek a felkelők és kiűzték a szír-görög csapatokat Júdea nagy részéből, majd kiszlév hónap huszonötödikén megtisztították a jeruzsálemi szentélyt és újból felavatták.
Hanuka fényei a reményt, az elnyomás, a gonoszság sötétsége elleni küzdelmet és afeletti győzelmet szimbolizálja. Hanukának mint a fények ünnepének egyik lehetséges üzenete, hogy mi magunk is lehetünk fény mások számára a sötétség idején. Ha elég erős a hitünk, mint az egykori maréknyi lázadónak, úgy mi magunk is lehetünk fény, remény a nehéz, sötét időszakot megélők számára, még akkor is, ha gyengének érezzük magunkat az adott helyzet kihívásához.
Boldog hanukát mindenkinek!
Chág urim szaméách!