– Ünnepeljük a Makkabeusok szabadságharcát és ünnepeljük annak a szabadságát, hogy „abban az időben” és most is, itt is, szabadon gyakorolhatjuk vallásunkat és büszkén megoszthatjuk hagyományainkat egymással és közösségeinkkel – írja honlapunkhoz eljuttatott, ünnepi írásában dr. Nógrádi Péter, a Mazsihisz alelnöke.
A hanuka nyolc napja eredetileg a Szentély megtisztításnak, az áldozati oltár megtisztításának ünnepe volt. Később alakult ki az a hagyomány, hogy a hanukia lángjainak a meggyújtásával ünnepeljük.
A hanuka jelentősége azonban nem változott. A gyertyatartó nyolc ága és naponta növekvő fénye a zsidó összetartozás jelképe. Összetartozunk és együtt tudunk több fényt hozni egymásnak.
Ennek a kifejezéseként helyezzük a hanukiát az ablakunkba, és osztjuk meg az ünnep fényeit, hangulatát (és persze a vele járó fánkot) barátainkkal és azzal a közösséggel, amelyben élünk.
Ünnepeljük a Makkabeusok szabadságharcát és ünnepeljük annak a szabadságát, hogy „abban az időben” és most is, itt is, szabadon gyakorolhatjuk vallásunkat és büszkén megoszthatjuk hagyományainkat egymással és közösségeinkkel.
Nem mindenütt és nem minden hittestvérünknek adatik ez meg. Vannak, akik félve, vannak, akik aggódva ünnepelnek, és vannak, akik túszként rabságban tartva talán nem is tudják, hogy hanuka van és nem gyújthatják meg hanukián a gyertyát vagy az az olajlángot. Kérjük az Örökkévalót, hogy tegyen újra csodát és ismét együtt ünnepelhessük a hanukát a fogságukból kiszabadult túszokkal.
Kívánom, hogy a hanukia lángja világítsa be otthonainkat, és a hanuka fénye hozzon világosságot a világban.
Dr. Nógrádi Péter