Binjomin rabbi: Néha a több a kevesebb

2025. Január 03. / 09:50


Binjomin rabbi: Néha a több a kevesebb

– Mennyi mindent szimbolizál a zsidó hagyományban a 70-es szám? Mi a háttere annak, hogy némelyek egy, míg mások több gyertyatartót is meggyújtanak hanukakor családonként? És mi állt József testvéreinek mondott úti jótanácsa hátterében? – e kérdésekre keres választ az Orti.hu oldalon megjelent Omek magazin e heti számában Szántó-Várnagy Binjomin, a Bét Jehuda közösség rabbija.

A talmudi törvény szerint a hanukai gyertyagyújtás minimum kötelezettsége házanként egy gyertya [nér is uvéto]. Ebben az egy gyertyában pedig egyesül minden, amire ez a háztartás a hanukával kapcsolatban köteles – függetlenül attól, hogy a család sokféle különböző egyéniségből áll. 

Toszfot magyarázata, hogy elegendő egyetlen gyertyatartó az egész család számára, rámutat arra: érték van abban, amikor a közösség egyetlen pontban egyesül. 

Ellentétben a köztudatban elterjedt gondolkodásmóddal, mely szerint minél több gyertya ég, annál szebben teljesítettük a micvát, Toszfot magyarázata alapján azt is megérthetjük, hogy néha a több a kevesebb. 

A Minchát Áser c. könyv szerzője, a magyar származású Osher Weiss rabbi (1953-) tanításaiban rámutat, hogy amikor a családfő meggyújtja a gyertyát az összes családtagja számára, akkor ő nem a többiek küldöttjeként [sliách] működik, hanem közösségként lettek megbízva a gyújtással. 

Hasonlóan, számos micva nem egyénekre, hanem közösségekre vonatkozik. Például a mindennapi áldozatok bemutatása, vagy bíráskodni, elítélni a társadalom vétkeseit. 

Ilyen esetben pedig az a természetes, hogy még ha a micvát valóban csak egy ember tudja elvégezni, akkor is, az ő cselekedete mindenki más helyett is működik. 

Ez a fajta szerves egységként működő közösségi létezés pedig nemcsak a hanukai gyertyák kapcsán, hanem az Egyiptomba való bevonulásunk kapcsán is megjelenik...

Binjomin rabbi írását teljes terjedelmében az Omek magazin e heti számában olvashatják el.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
„És Jákob így szólt atyjához..."
2024. November 28. / 09:19

„És Jákob így szólt atyjához..."

Megemlékezések
„Kötelességünk, hogy ezt az embert ne felejtsük el”
Tudomány
Múlt-kor: 1944 – a szégyen éve...
2024. November 06. / 13:47

Múlt-kor: 1944 – a szégyen éve...