– Hogyan emlékezzünk Izrael földjére és a Szentélyre a három gyászos hétben? Tanuljunk a Szentélyben bemutatott áldozatok különleges érdeméről és arról, hogy minden imánkat Izrael földje felé, azon belül is a Szentély, valamint a Szentek Szentje felé irányítjuk – többek közt e témákról olvashatunk az Orti.hu oldalon megjelenő Omek magazin e heti számában Szántó-Várnagy Binjomin, a Bét Jehuda közösség rabbija tollából.
„És mondta az Örökkévaló Mózesnek, mondván” – így szól a Tóra leggyakoribb mondata.
A fordítottját azonban csak egyszer, a mostani hetiszakaszban találhatjuk meg: „És mondta Mózes az Örökkévalónak, mondván”. A Tóra alapvetően arról szól, hogy Mózesen keresztül a zsidó nép kap parancsolatokat a Teremtőtől. Csupán egyetlen alkalom van, amikor a kocka megfordul és mintegy a Teremtő kap egy „parancsot” Mózestől.
Vajon mi lehetett az apropója ennek az egyszeri és megismételhetetlen kivételnek?
„Menj fel az Ávárim hegyére, és nézd meg az országot, amit adok Izrael fiainak […] és begyűjtettetsz népedhez te is, ahogyan begyűjtetett Áháron, testvéred.” (Mózes 4., 27:12-13)
Mózes erre válaszként nem tiltakozni kezdett, és nem is keseredett el. Felelős vezetőként elsőként nem az érdekelte, hogy vele mi lesz, hanem az, hogy a népével:
„Rendeljen az Örökkévaló, minden test lelkének istene egy embert a közösség fölé, aki kimegy előttük és aki bemegy előttük…” (27:16-17)
Ekkor történik meg a Mózest követő vezető, Jehosuá bin Nun isteni kiválasztása.
Ezt követi a hetiszakasznak talán legjellegzetesebb, szintén egyedülálló szakasza, melyben a közösségi áldozatokat sorolja fel a Tóra, a gyakoriság sorrendjében: először a mindennapi állandó áldozatokat [korbán támid], majd a szombati (azaz hetenkénti), újhold napi (havonkénti), és ünnepi (évenkénti) áldozatokat.
Rási pedig, a Midrást idézve, megmagyarázza a két szakasz közötti – elsőre igencsak nehezen érthető – összefüggést. Ráadásul úgy teszi ezt, hogy kiemeli a fenti furcsaságot is, Mózes egyetlen „parancsát”, melyet a Teremtőnek mondott. Jellegzetes stílusában kaput nyit számunkra, elgondolkodtat, valamit megválaszol, de ugyanakkor további elmélkedésre is motivál...
Binjomin rabbi további elmélkedését olvassák el az Omek magazin legfrissebb számában!
