Zsidók Veszprémben: a befogadástól a kirekesztésig

2020. Augusztus 24. / 12:05


Zsidók Veszprémben: a befogadástól a kirekesztésig

Szerző: Kácsor Zsolt

A Veszprémi Zsidó Hitközség kiadásában jelent meg Jakab Réka levéltáros és Kákonyi Anna muzeológus közös munkája a veszprémi zsidóság társadalom- és gazdaságtörténetéről. Az elmúlt háromszáz évet felölelő, Táguló és szűkülő terek című kötet szerzői azt járják körül, hogy a helyi zsidóság a számára hol táguló, hol szűkülő keretek között miképpen és milyen mértékben integrálódott a város társadalmába és gazdasági életébe, eljutva a vészkorszakig, amely a közösség életét tragikusan derékba törte.


A szép kivitelezésű, vaskos kötet borítóját Bognár Kálmán 1897-ben festett, Veszprémi gabonapiac című festménye díszíti annál az oknál fogva, hogy a képen központi helyet foglal el a helyi zsinagóga. Ugyanilyen fontos szerepet játszott Veszprém társadalom- és gazdaságtörténetében a zsidóság, amelynek létszáma a XIX. század közepére már megközelítette az ezret. Nem csoda, hogy a helyi hitközség a magyar zsidó hitközségek körében  az elsők között volt, amely nyilvános iskolát tartott fönn. A szerzők által is említett Kun Lajos főrabbi 1932-ben foglalta össze a helyi zsidóság történetét, így többek között tőle is tudhatjuk, hogy  a veszprémi zsidók között sok volt az orvos, kereskedő (ezen belül a legnagyobb számban gabona- és lisztkereskedő), ügyvéd, tisztviselő, iparos. Vallási és világi vezetőiknek nagy szerepük volt a város szellemi fejlődésében. A közösség virágzó életét a XX. század első fele – a kötet fogalomhasználatával élve – egyre szűkülőbb terekbe terelte, majd a vészkorszak törte derékba. 

AA KÉK.jpg


Mint Jakab Réka és Kákonyi Anna a bevezetőben írja, ez a monográfia egy tervezett hitközség-történeti kiállítás szinopszisából, forgatókönyvéből nőtt ki, s habár a tárlat megvalósulásának realitása kisebb lett, a szerzők a befektetett munkát és annak eredményeit nem akarták veszendőbe hagyni. A szerzők a helyi zsidóság történetét a befogadás és kirekesztés ellentétpárjában kívánták bemutatni három évszázados időkeretben. A zsidóság társadalmi integrációját nem csak bőséges írásos anyaggal támasztják alá, hanem valójában „szemmel láthatóvá” teszik: topográfiai elemzések révén térképi ábrázolással segítik a folyamat megértését. 

A kötet a helyi zsidóság történetét két nagy korszakra bontja: az 1700-as évek elejétől az úrbériség megszűnéséig, azaz 1848-ig tart az első szakasz, ezt Jakab Réka foglalta össze; míg az 1848 utáni, polgári korszak bemutatása Kákonyi Anna munkája. A vészkorszak és az azt követő évek történetének megírása a két szerző közös vállalkozása. 

Kiváló íráskészséggel és szakmai felkészültséggel megírt monográfiáról van szó, amelyben melléklet, függelék és személynévmutató is helyet kapott. A kötet bemutatását szeptemberben tervezik, igyekszünk majd hírt adni róla.

(Címlapkép: Az egykori ,,izraelita udvar", amely a veszprémi zsidó közösség vallási és oktatási intézményeit foglalta magába. 1944. június 1-19 között itt működött a gettó, majd a zsidók elszállítása után a gazdátlanná vált épületek sorsa megpecsételődött. Forrás: Lőrinczi Ferenc összeállítása, Veszprémi Zsidó Archívum/Facebook.)

Jakab Réka-Kákonyi Anna: Táguló és szűkülő terek. A veszprémi zsidóság társadalom- és gazdaságtörténete. Veszprém, 2020.  488. pp.  Megjelent a Veszprémi Zsidó Örökség Alapítvány és egy magánszemély támogatásával.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Megemlékezések
„A soha többé most van" – megemlékezés Rohoncon
Zsidó világ
Széder este a Bethlen téren
2024. Április 26. / 11:39

Széder este a Bethlen téren